Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар: Заместител на захарта може да доведе до това заболяване

25 май 2024, 10:00 часа

Много хора търсят заместители на захарта и прибягват до консумацията на нейни заместители, разчитайки на това, че те са безвредни.

Още: Здравен съвет за деня, 16 февруари: Лекар: Ако имате диабет, това е перфектната закуска за вас

Още: Лекар: Тези хора могат да пият кафе със захар, здравен съвет за деня, 16 февруари

Злоупотребата със захар сега се счита за един от ключовите фактори за разпространението на инсулинова резистентност, затлъстяване и свързаните с тях заболявания. Хората с диабет трябва напълно да премахнат добавената захар от диетата си. Трябва обаче да внимавате при избора на подсладители - например фруктозата като такъв заместител може сериозно да навреди на организма.

Руският лекар д-р Сергей Агапкин съветва да не се използва фруктоза като подсладител, определяйки замяната на захарта с нея като опасна за черния дроб.

Вреда от фруктозата

Не трябва да се консумира фруктоза в чист вид, казва доктор Сергей Агапкин. Той отбелязва, че замяната на захарта с фруктоза може да доведе до мастно чернодробно заболяване.

Още: Здравен съвет за деня, 15 февруари: Лекар: Това са симптомите, които издават, че имате дефицит на витамин В12, не ги пренебрегвайте

Още: Лекар: Пийте го всеки ден, в този сок има 3 пъти повече антиоксиданти от зеления чай, здравен съвет за деня, 15 февруари

Лекар разби два от най-големите митове за захарта

„Фруктозата, за съжаление, почти никога не се използва от нашето тяло в чиста форма, така че черният дроб започва да работи усилено, почти веднага, за да я преработи в мазнини, а това бързо води до появата на неалкохолна мастна чернодробна болест“, предупреждава лекарят.

Д-р Сергей Агапкин отбеляза, че много изследователи свързват случаите на мастна чернодробна болест с консумацията на сладки газирани напитки, често наситени с фруктозен сироп.

Тъй като фруктозата има по-малък ефект върху освобождаването на инсулин, тялото не забелязва, че получава значително количество лесно достъпна енергия. В резултат на това мозъкът не изпраща сигнали за ситост и човек продължава да яде, въпреки фалшивото чувство на глад.

Още: Как нощната смяна влияе на тялото?

Още: Експерт: Може ли да стоите до микровълновата фурна, докато тя работи

Проблемът допълнително се утежнява от факта, че фруктозата е два пъти по-сладка от глюкозата, което я прави „по-вкусна“. Освен това фруктозата веднага се превръща в глюкоза в черния дроб. Проблемите с нивата на холестерола или триглицеридите могат да окажат значително влияние върху развитието на редица заболявания.

Черният дроб е отговорен за метаболизма на глюкозата и мазнините в тялото. Излишъкът от сладко (особено под формата на фруктоза) и мазнини нарушава естественото му функциониране, което води до инсулинова резистентност, диабет, затлъстяване, цироза и рак на черния дроб.

По-специално, не се препоръчва да се ядат продукти с добавена фруктоза (сладкарски изделия на нейна основа). Но яденето на пресни плодове и плодове, напротив, е полезно, тъй като те съдържат много витамини, пектини и минерали, необходими за черния дроб.

Какви са симптомите на неалкохолното мастно чернодробно заболяване?

Заболяването, характеризиращо се с патологично омазняване на черния дроб, може да причини жълтеница, която кара кожата и очите да изглеждат жълтеникави, както и да доведе до синини и сърбеж по кожата. Може също да се появят тъмна урина, подуване на корема, повръщане, тъмни и лепкави изпражнения и епизоди на объркване.

Какво се случва, ако се откажете от захарта за месец, година или завинаги?

Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист за противопоказания и странични ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първи признаци на заболяване се консултирайте с лекар.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес