Медът е една от най-полезните храни, но въпреки това с него не трябва да се прекалява. Неговите свойства зависят най-вече от вида му. Руският диетолог д-р Елена Соломатина информира за ползите от пчелния продукт от липа, акация и елда.
Най-полезният мед
Доктор Соломатина твърди, че липовият мед помага при настинки. Лекарят каза, че това е най-здравословният вид мед.
„Действа като аспирин и ибупрофен. Разбира се, не в толкова голяма степен, но все пак. Липовият мед е и добро болкоуспокояващо средство. Облекчава болките в мускулите и костите при настинка“, обяснява лекарят.
Какво се случва с холестерола, ако ядем мед
Още: С този лесен трик след ядене ще регулирате кръвната захар
Още: Здравен съвет за деня, 31 декември: Лекар: НЕ комбинирайте тези храни и напитки на Нова година
Специалистът допълва, че липовият мед има и седативно действие. Чаят, подсладен с него, гарантира бързо заспиване и по-добър сън.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: Кои са абсолютно забранените храни при висока кръвна захар
“Медът като цяло е естествен антидепресант. Смята се, че хората, които го приемат сутрин, се справят по-лесно със синдрома на хроничната умора, по-малко са агресивни, раздразнителни и по-малко податливи на различни стресови ситуации. Освен това този пчелен продукт съдържа витамини от група В, витамин С, витамин К, както и антиоксидантни вещества, които го правят противовъзпалителен и антимикробен агент”, казва още лекарят.
За втори по полезност диетологът счита акациевия мед. Д-р Соломатина обръща внимание на факта, че акациевият мед съдържа малко захар.
„На трето място е медът от елда. Съдържа голямо количество желязо и аминокиселини, което укрепва имунната система”, казва експертът.
Още: Кардиолог: Люти чушки - как влияят на холестерола и кръвното налягане
Още: Домати - как влияят на кръвната захар и подходящи ли са за диабетици
Колко мед можете да ядете?
Д-р Соломатина дава отговор и на този въпрос:
“Не повече от 50 грама на ден (при липса на индивидуални противопоказания) - в този случай общото състояние на тялото може да се подобри, силата се възстановява, съставът на кръвта се нормализира и нивото на хемоглобина се повишава”.
Коментираният продукт е известен алерген. Консумацията му е тясно свързана с риска от алергична реакция на организма. “Симптомите на алергия към мед могат да варират значително по тежест и характеристики от човек на човек. Също така се случва човек, който е алергичен към определен вид мед, да не изпитва дискомфорт при консумация на друг”, казва д-р Соломатина.
“Към днешна дата това заболяване е открито при 3% от населението на света, сред които има хора от различни възрасти. Алергията към мед (като цяло или към отделни разновидности на продукта) се проявява под формата на кожен обрив, болки в гърлото, обилна хрема, треска, подуване на лигавиците и чревни проблеми. При децата болезненото състояние е по-остро, отколкото при възрастните”, споделя още специалистът.
Какво ще се случи с тялото ни, ако ядем лъжица мед преди лягане?
Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.