Въпреки този зеленчук е достъпен целогодишно, неговият сезон е точно сега и съответно сега е с най-високо съдържание на витамини и полезни вещства. Руският лекар Виктор Иконников препоръчва ежедневната консумация на цвекло заради положителния му ефект върху нивата на високия холестерол, за пречистване на кръвта и червата.
Още: 7 знака по тялото и лицето, които издават проблеми със сърцето
Още: Лекар: Чаша от този алкохол регулира кръвната захар
Полезни свойства на цвеклото
Цвеклото помага за пречистване на кръвта, забавя стареенето и укрепва костите поради голямото количество витамини и минерали, които съдържа. Това казва руският лекар Виктор Иконников.
Цвеклото може да има благоприятен ефект върху организма, ако се яде всеки ден, отбелязва още експертът. Този зеленчук съдържа витамини А, Е и С, както и калий, силиций, кобалт, манган, хром, мед и молибден, които стимулират активността на ензимите, отговорни за антиоксидантните способности на организма, синтеза на аминокиселини, отстраняването на токсините от тялото и много повече.
Тази билка разгражда холестерола и нормализира кръвното
Още: По колко кисело зеле е полезно да се яде на ден за имунитета?
Още: Сок от кисели краставички - как влияе на кръвната захар
Цвеклото прави костите по-устойчиви на увреждане, което е особено важно за възрастните хора, които имат повишена чупливост, споделя специалистът. Зеленчукът също така помага за подобряване на състоянието на кожата и подмладяване на тялото като цяло. Освен това, отбелязва лекарят, цвеклото предотвратява развитието на атеросклероза, като почиства кръвта от холестеролни плаки. Полезно е и за възстановяване на чернодробната функция, а сокът от цвекло е идеален източник на енергия, казва лекарят.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кардиолог: Пийте това прясно мляко, сваля холестерола
Още: Кардиолог: Каква е връзката между магнезия и сърдечното здраве
Д-р Иконников съветва да ядете зеленчука, настърган, с добавено растително масло или заквасена сметана.
Цвеклото е източник на антиоксидантите бетаксантин и бетацианини, казва докторът. Цвеклото също съдържа йод. Лекарят също така съветва тези, които спортуват и водят активен начин на живот, да ядат този продукт, тъй като кореноплодът съдържа нитрати, които помагат на тялото да се върне към нормалното си функциониране при недостиг на кислород.
Вареното цвекло, за разлика от суровото, съдържа някои плодови киселини, които дразнят стомашно-чревния тракт, така че е за предпочитане при заболявания на стомашно-чревния тракт. Но за да запазите максималните ползи, все пак се препоръчва да готвите цвеклото, докато запази лека хрупкавост, около 20 минути.
Още: Това е най-добрият чай за бързо заспиване
Още: Лекар: Ябълков оцет - как влияе на кръвната захар и холестерола
Диетологът добавя, че цвеклото съдържа фибри, естествен абсорбент, необходим за чревната микрофлора. Цвеклото помага за регулиране на изхождането и намалява риска от запек. Благодарение на това си качество кореноплодът помага за поддържане на здравословно тегло. В допълнение, той е полезен за профилактика на чревни заболявания, включително колоректален рак.
Въпреки това, цвеклото не трябва да се консумира по време на обостряне на подагра (поради наличието на оксалова киселина), с хронично бъбречно заболяване (има риск от развитие на хиперкалиемия поради наличието на калий), както и по време на обостряне на раздразнителни чревен синдром с диария, споделя още специалистът.
Учени откриха неочаквано свойство на зехтина върху черния дроб и холестерола
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!