Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар: Тези симптоми издават висок риск от деменция

16 декември 2024, 11:54 часа

Най-честата форма на деменция, болестта на Алцхаймер, както и всички негативни промени в мозъка, започват десетилетия преди човек да започне да осъзнава, че има проблеми, съобщава д-р Даниел Амен. Лекарят посочва четири предупредителни знака, които показват, че мозъкът ви има проблем, много преди да се появят болезнени симптоми.

„Болестта на Алцхаймер засяга предимно хора над 65 години. Но всъщност промените започват в мозъка десетилетия преди да се появят каквито и да било симптоми“, казва психиатърът и изследовател на изображения на мозъка Даниел Амен пред The New York Post. Деменцията засяга десетки милиони хора по света и с увеличаването на продължителността на живота техният брой само ще нараства.

Лекар: Пийте я всеки ден, тази напитка предпазва от диабет и деменция

Д-р Амен назова четири предупредителни знака, които сигнализират за проблеми с мозъка, както и рискови фактори за развитие на заболяването, на които човек може да повлияе, ако им се обърне внимание навреме. Те включват нарушение на паметта, импулсивност, липса на концентрация и лошо настроение.

Симптоми, които издават висок риск от деменция

"Случайното забравяне се счита за нормална част от стареенето. Но ако човек забележи, че през последните 10 години паметта му се е влошила толкова много, че започват да възникват проблеми на работното място и у дома, това трябва да го предупреди. Особено тревожен знак е, когато човек трудно си спомня скорошни събития, разговори или важни подробности. Хипокампусът, областта на мозъка, отговорна за формирането на нови спомени, е една от първите области, засегнати при болестта на Алцхаймер“, обяснява д-р Амен.

Ранен признак на деменция, който се появява в устата

Неспособността за вземане на решения често е ранен признак на настъпваща деменция.

„Увреждането на фронталните лобове, ключови области, отговорни за вземането на решения и логическото мислене, може да доведе до трудности при разбирането на рисковете, решаването на ежедневни проблеми и управлението на финансите. Сякаш мозъкът ви се „изключва“, обяснява д-р Амен.

Проблемът с концентрацията или поддържането на вниманието върху завършени задачи или работа, които преди са били прости, също е предупредителен знак.

Лошото настроение често е ранен признак на болестта на Алцхаймер, тъй като болестта засяга части от мозъка, отговорни за регулирането на емоциите. Изследванията показват, че до половината от пациентите с Алцхаймер имат симптоми на депресия, което е много по-често от общото население.

Лекар: Това е първият симптом на деменция, може да го забележите под душа

„Пациентите често изпитват емоционални промени, като раздразнителност или промени в настроението, и често губят контрол над чувствата си, тъй като болестта атакува областите на мозъка, отговорни за регулирането на емоциите. Те могат да изпитат объркване или безпокойство относно промени или ситуации, които ги изваждат от зоната им на комфорт“, отбелязва експертът.

Как да намалим риска от развитие на болестта на Алцхаймер?

Здравните промени, свързани с начина на живот, могат да увеличат риска от развитие на деменция. Като се грижим за себе си, ние намаляваме вероятността от развитие на сенилна деменция. Това са така наречените „променими“ рискови фактори, които човек може да контролира.

Лекарят изброява кои са те:

Затлъстяване - Трябва да се стремите да поддържате нормален индекс на телесна маса през целия си живот.

„Когато наддавате на тегло, размерът и функцията на мозъка ви намаляват. Ето защо съм толкова здрав – не искам умишлено да правя нищо, което да увреди мозъка ми“, обяснява д-р Амен.

Липса на енергия поради физическо бездействие - това е друг фактор.

„Липсата на енергия често означава намален приток на кръв към мозъка“, казва д-р Амен. Поддържането на физическа активност предотвратява загубата на мускули и подобрява притока на кръв към мозъка.

Лекари: Дефицитът на този витамин може да доведе до деменция

Еректилна дисфункция - ако пациентът се оплаква от този проблем, трябва да се обърне внимание на това.

„Защото ако някъде имате проблеми с кръвообращението, това означава, че те са навсякъде, включително и в мозъка“, отбелязва експертът.

Хронично безсъние и сънна апнея - сънят помага за изхвърлянето на токсичните отпадъци от мозъка.

"Дългият, дълбок сън през нощта е необходим за „прочистване“ на мозъка от амилоиден протеин, чиито натрупвания се считат за един от основните признаци на развитие на болестта на Алцхаймер. Затова трябва да си осигурите достатъчно сън (7-8 часа) през целия си живот", казва специалистът.

Гастроентеролог: Това месо може да предотврати деменция

Важно: Материалът е само за информативни цели. Преди да вземете решение, консултирайте се със специалист.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес