Дефицитът на желязо е едно от най-честите хронични оплаквания. Среща се при около 1/3 от световното население - около 2 милиарда души страдат от дефицит на желязо в кръвта. Жените боледуват по-често.
Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици
Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола
Симптомите на недостиг на този минерал включват умора без видима причина, бледност на кожата и лигавиците, чупливи нокти, изтощена коса и засилен косопад, липса на енергия и тонус, напукани устни, студени крака и ръце, мускулна слабост, главоболие, световъртеж, апатия, депресия, безсилие.
Храната, която хората с артрит задължително трябва да ядат 2 пъти седмично
Храната, която най-бързо повишава желязото в кръвта
Според диетолога д-р Екатерина Маркова най-добрият продукт за компенсиране на дефицита на желязо е черният дроб на треска. Традиционно се смята, тази храна е богата на витамин D.
Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол
Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб
Руският диетолог споделя, че черният дроб на треска съдържа витамин В12, което го прави изключително полезен за коригиране на дефицита на желязо в организма.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е разликата между грип и вирусна инфекция
Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха
Д-р Маркова отбелязва, че треската е голяма риба, така че може да натрупва живак и други тежки метали. Повечето от тях се натрупват именно в черния дроб, така че се препоръчва повишено внимание при консумацията им. Особено внимание трябва да обърнат хората със заболявания на черния дроб, бъбреците и жлъчния мехур.
Лекар: Жените над 40 години задължително трябва да ядат тази храна
Експертът допълва още, че маслото от черен дроб на треска е с високо съдържание на калории и мазнини. Не трябва да се консумира на празен стомах и в големи количества.
Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!