Руският лекар Сергей Агапкин разкри как консумацията на орехи влияе на нивата на холестерола. Лекарят споделя, че тези ядки съдържат много мастни киселини, но в същото време помагат за намаляване на холестерола.
Още: Здравен съвет за деня, 22 декември: Лекар: Спрете да ги ядете, тези храни влошават настроението
Орехи и висок холестерол
Д-р Агапкин заявява, че ореховите ядки са сред храните, които спомагат за намаляване на вредните мазнини в кръвта, включително „лошия” холестерол. При натрупване си холестеролната плака провокира развитието на атеросклероза - съдова патология, която влияе върху чувствителността към инфаркт и инсулт.
“Това, което прави орехите здравословни, е високото им съдържание на ненаситени мастни киселини: по-специално линоленова и алфа-линоленова киселина. Тези две вещества имат изключително положителен ефект върху състоянието на съдовата тъкан и сърцето. Освен това ядките са богати на фибри, които също помагат за предотвратяване на абсорбирането на част от холестерола в кръвта”, споделя експертът.
Орехи - как влияят на здравето
Още: Лекар: Картофи как влияят на кръвната захар и могат ли да се ядат при диабет
Още: Кардиолог: Червено вино - сгъстява или разрежда кръвта
„Въпреки че са мазни, ореховите ядки не повишават холестерола, но помагат да се намали нивото му“, казва д-р Сергей Агапкин.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кардиолог: Постите свалят или вдигат холестерола
Още: Кардиолог: Шепа от тези ядки на ден разрежда кръвта и предотвратява съсиреци
“Полезно е всеки ден да изяждате по една шепа ядки – около 30-40 грама. Освен това яденето на орехи помага за намаляване на високото кръвно налягане”, казва експертът.
Орехите съдържат минерали (фосфор, натрий, калий, магнезий, желязо, йод и калций), групи витамини Е, А, Р, В, С. Може да заменят животинските протеини. Препоръчва се тази ядка да се включва в диетата на хора със сърдечни заболявания, хипертония и исхемия поради наличието на минерали (йод, магнезий и калий) в комбинация с ненаситени мастни киселини. Полезна е и при анемия (съдържа кобалт и желязо). Като цяло орехите могат да се използват като лечебно и мултивитаминово средство.
Комплексът от биологично активни вещества, съдържащи се в орехите, е много полезен за кръвоносните съдове на мозъка. Ядките помагат и за облекчаване на силно нервно напрежение. Ето защо те са полезни за хора, които се занимават с физически или умствен труд. Консумацията им помага за укрепване на сърцето, мозъка и черния дроб.
Основни показания за нейната консумация са:
- атеросклероза;
- хипертония;
- заболявания на щитовидната жлеза;
- йоден дефицит;
- възпалителни процеси;
- синдром на болка;
- намалена мозъчна активност;
- желязодефицитна анемия;
- диабет;
- хиповитаминоза;
- висока киселинност на стомашния сок;
- нарушена чревна подвижност;
- импотентност;
- безплодие;
- възстановителен период след заболявания, операции;
- пренапрежение на зрителните органи;
- нарушение на паметта;
- психическо претоварване;
- хронична умора;
По колко орехи на ден свалят холестерола
Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист за противопоказания и странични ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.