Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар разби два от най-големите митове за захарта

09 март 2024, 18:37 часа

Руският лекар и диетолог д-р Дария Русанова коментира съществуващите митове за консумацията на захар.

Митове за захарта

"Консумацията на захар е област от диетологията, около която има много митове. Твърдението, че тази съставка е вредна за тялото ни, е мит", отбелязва специалистът.

„Захарта е един от най-противоречивите продукти, около който от десетилетия се носят митове. Първата заблуда е, че захарта определено е вредна“, убеден е диетологът.

Сложете захар в праха за пране и вижте какво ще се случи

Според д-р Русанова репутацията на захарта като много вреден продукт се е развила преди всичко поради преяждането с нея. Хората консумират големи количества захар в различни храни, често без да го осъзнават. 

„Сосове, кетчупи, колбаси, колбаси, полуфабрикати, сладки кисели млека и др. - без да забележим, можем да изядем много повече захар, отколкото тялото ни се нуждае. Трябва внимателно да проучваме етикетите за съдържание на захар във всички продукти, които купуваме“, посъветва специалистът.

Д-р Русанова уточнява, че продуктът може да не съдържа захар в чист вид, а тя да е под формата на царевичен сироп, левулоза или декстроза, на които тялото реагира точно като на добавена захар. Експертът споделя, че един от най-добрите начини да избегнете прекаляването с тази съставка е да приготвяте храната си сами.

Друг мит, според д-р Русанова, е съветът за заместване на сладката съставка с фруктозата. Лекарят предупреждава, че приемането на фруктоза като заместител на захарта може да навреди на черния дроб, който е отговорен за преработката й в организма.

„На всеки, който следва здравословен начин на живот, не се препоръчва да консумира храни с фруктоза, още по-малко да заменя обичайната захар с нея“, казва диетологът.

Тъй като фруктозата има по-малък ефект върху освобождаването на инсулин, тялото не забелязва, че получава значително количество лесно достъпна енергия. В резултат на това мозъкът не изпраща сигнали за ситост и човек продължава да яде, въпреки фалшивото чувство на глад.

Проблемът допълнително се утежнява от факта, че фруктозата е два пъти по-сладка от глюкозата, което я прави „по-вкусна“. Освен това фруктозата веднага се превръща в глюкоза в черния дроб. Проблемите с нивата на холестерола или триглицеридите могат да окажат значително влияние върху развитието на редица заболявания.

Захарта или солта - лекар разкри кое е по-вредно

Важно ! Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес