Месото се счита за една от най-популярните храни, богати на протеини, желязо и други основни хранителни вещества, но често то е и източник на паразити, причиняващи различни заболявания. Важно е да знаете колко време е необходимо за топлинна обработка на този продукт, за да се елиминират напълно тези вредни микроорганизми, съдържащи се в него.
Най-надеждният начин за унищожаване на всички бактерии в месните ястия е достатъчната термична обработка, тоест те трябва да се приготвят внимателно, така че температурата вътре в продукта да не е по-ниска от 85 °C, обясняват експерти от Федералната служба по защита на правата на потребителите в Русия. От всички методи за готвене, варенето се смята за най-ефективното и безопасно, тъй като то осигурява равномерно нагряване на продукта и запазване на полезните му свойства.
За колко време се елиминират паразитите в месото при готвене?
Подробна информация за продължителността на топлинна обработка на различни видове месо дава главният готвач и практикуващ технолог в ресторантьорството Андрей Гоцев.
Лекар: В това месо има най-малко отрови и токсини
Въз основа на неговите препоръки:
- парчета говеждо месо с тегло 1,5–2 кг трябва да се готвят най-малко 2,5 часа, а понякога и до три часа;
- бутчетата, плешките, агнешките гърди (1,5–2,5 кг) трябва да се готвят най-малко 1,5 часа;
- големи парчета свинско месо (цяла плешка или цели гърди) трябва да се готвят най-малко 1,5 часа;
- кюфтета - трябва да се подлагат на топлинна обработка най-малко за 10 минути;
- пилешко - трябва да се готви поне 40 минути;
Недостатъчната и некачествена термична обработка може да доведе до хранително отравяне и различни чревни инфекции - степента на готовност на месните ястия може да се определи по отделянето на безцветен сок на мястото на пробиване и сивия цвят в разреза на продукта.
Задължително е да готвите висококачествен продукт без признаци на разваляне. Ако месото е закупено от магазин, експертите на службата съветват внимателно да проучите етикета - той ще даде пълна информация. Ако покупката е направена на пазара, тогава следете за слените признаци за свежест на продукта - розов цвят, липса на голямо натрупване на мазнини и миризма, която изключва признаци на гниене и аромат на химикали. Парчетата трябва да са сухи и еднакви на цвят.
Когато готвите месо, често се препоръчва да източите първия бульон, тоест водата след кипене, и след това да добавите прясна вода и да варите в нея. Този метод (както и накисването на месото във вода преди готвене) елиминира всички останали антибиотици, които животното може да е получило през живота си“, обясниха от санитарния отдел.
Oще: По колко месо на ден трябва да ядат възрастните хора - ето какво разкри лекар
Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист за противопоказания и странични ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първи признаци на заболяване се консултирайте с лекар.