Магнезият е необходим за нормалното протичане на много процеси в тялото ни, така че е важно да се предотврати неговият дефицит. Руски диетолог Наталия Тюркина споделя кои продукти съдържат големи количества от този минерал.
Още: Лекар: Кои са "най-забранените храни" при високо кръвно?
Още: Стевия: Как влияе на кръвната захар - ползи и противопоказания за здравето
Храни с високо съдържание на магнезий
Експертът отбелязва, че магнезият се намира в много храни.
"Концентрацията на магнезий е особено висока в ядките и семената. Печените ядки имат по-висока концентрация, защото част от влагата в тях се е изпарила. Но поради факта, че ядките са доста калорични, хората с наднормено тегло и особено със затлъстяване не трябва да прекаляват с тях", казва специалистът.
По колко магнезий трябва да се пие на ден?
Още: Хормонален корем - симптом на тези заболявания
Още: Кардиолог: При висок холестерол - пуешкото или пилешкото месо е по-полезно
Според Наталия Тюркина, големи количества от този минерал се съдържат в зеленолистни зеленчуци.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: Първи симптом на рак на белите дробове, за който пациентите не предполагат
Още: Съвет от кардиолог: Този прост сутрешен навик е ключът към здравото сърце
"Както при ядките, най-висока концентрация на магнезий има в сушените зеленчуци. Чудесен начин да си набавите минерала е да ядете достатъчно зеленчуци с всяко хранене и да поръсвате сушени билки върху ястията си, когато готвите. Например, добавете ги към супи и яхнии", казва специалистът.
По правило пълноценните храни, съдържащи диетични фибри, съдържат и магнезий, отбеляза диетологът.
"Много магнезий има например в триците. И обратното: преработените храни съдържат значително по-малко магнезий", подчертава д-р Наталия Тюркина.
Още: Учени: Тази напитка намалява мазнините в тялото
Още: Признаци, че черният ви дроб се нуждае от детоксикация: Ето как да ги разпознаете
Рафиниран ориз, брашно, тестени изделия, грис, инстантни юфка, инстантни зърнени храни – всички тези продукти са лишени от богати на хранителни вещества части от зърното (люспи). допълва още специалистът.
Диетологът препоръчва да се обръща внимание на етикетите на продуктите.
"Магнезият може да се добавя към обогатени храни: някои хлябове, зърнени закуски и готови храни. Минералните и бутилираните води също могат да бъдат източници на магнезий (от 1 mg/L до повече от 120 mg/L)", споделя още експертът.
В заключение д-р Наталия Тюркина дава пример за прост обяд, който съдържа дневната нужда от магнезий: 200 гр минтай със сушен босилек и домати, 50 гр булгур, 200 гр смес от спанак и зелен фасул и чаена лъжичка сусам.
Коментираният минерал играе важна роля в регулирането на мускулните контракции в цялото тяло, включително сърдечния мускул. И второ, хранителното вещество има пряк ефект върху здравето на сърцето и кръвоносните съдове. Стабилното снабдяване на тялото с магнезий по всякакъв начин (храна, хранителни добавки) и правилното му ниво осигуряват защита на сърдечно-съдовата система от основните рискови фактори като хипертония, сърдечен удар у общи сърдечно-съдови заболявания.
Най-високата концентрация на Mg се намира в скелета и се равнява на приблизително 60% от общото съдържание на този минерал в тялото ни.
Правилният магнезиев баланс означава силна опорно-двигателна система. Ниските нива на този минерал в тялото ни се свързват с по-висок риск от остеопороза.
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!