Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кашу, бадеми, орехи, лешници, шам фъстък - ползи и вреди за организма

23 август 2021, 08:40 часа

Ядките са известни със своите лечебни свойства и възстановителен ефект, който оказват върху целия човешки организъм. Но това не е универсално положение.

Още: Каква е разликата между грип от вирус

Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха

Ползи и вреди

Ядките са универсален продукт. Използват се като хранителна добавка по целия свят. Те могат да се срещнат във всякакви печива, както и в топли ястия. Освен това, ядките могат да заменят отделно хранене - те могат да бъдат междинна закуска в очакване на обяд или освежаване по време на следобедна закуска.

Ядките обаче могат да бъдат и вредни за организма:

Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка

Още: Лекар: Яжте го всеки ден през зимата, това е най-полезният плод за сърцето, здравен съвет за деня, 22 декември

• на първо място, това е висококалоричен продукт, ядките трябва да се консумират умерено (няколко ядки на ден);

• бъдете внимателни, когато добавяте нови храни към менюто, тъй като ядките могат да предизвикат алергична реакция;

• ядките са нежелателни за хора, страдащи от храносмилателни проблеми: продуктът е трудно смилаем в организма.

Каква е ползата от този вкусен продукт? Ядките имат богато съдържание не само на протеини, здравословни мазнини, витамини и минерали, но и на аминокиселини, необходими за подхранване на мозъка и имунната система.

Още: Кардиолог: Червено вино - сгъстява или разрежда кръвта

Още: Кардиолог: Шепа от тези ядки на ден разрежда кръвта и предотвратява съсиреци

Свойства на различни видове

Орехи

Този вид ядки стимулира мозъка, подобрява паметта, помага в борбата с депресията и справянето с невротичните състояния. Орехът изпълнява толкова много полезни функции заради съдържанието на минерални съединения: магнезий, калий, кобалт, желязо, йод. В допълнение, продуктът е полезен при хипертония и цялата гама от сърдечно-съдови заболявания.

Лешник

Съдържанието на протеини и аминокиселини в тази ядка е високо, поради което по отношение на протеиновата стойност лешниците се сравняват с месото. Лешниците се състоят от мазнини, състоящи се от ненаситени киселини, необходими за организма.

Продуктът е полезен с това, че се бори с раковите клетки и свободните радикали. Лешниците се използват като лекарство срещу разширени вени.

Бадем

От древни времена бадемите се използват за лечение на болести на червата и пикочно -половата система. Прави впечатление, че дори и днес изследванията потвърждават тези лечебни свойства. Плодовете на тази ядка наистина ускоряват заболявания на стомашно-чревния тракт, нормализират изпражненията и имат слабително действие.

Кашу

Кашуто е много полезно при заболявания на дихателната система, при грипни състояния, астма, бромхити. Кашуто има антибактериален и противовъзпалителен ефект, действа благотворно върху върху кръвоносната система на тялото.

Шам-фъстък

Шам фъстъкът е подходящ за хора на диета, особено против стареене. Ядката съдържа антиоксиданти, витамини Е и В група, каротеноиди. Последното вещество спомага за запазването на зрението и укрепва зъбите и костите.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес