Русия изкушава САЩ със сделка Boeing срещу замразени активи

16 април 2025, 17:41 часа • 1592 | прочитания

По време на мирните преговори за Украйна Кремъл е поискал от Белия дом разрешение за закупуване на американски самолети Boeing за сметка на достъп до замразените заради инвазията активи на Руската централната банка, съобщава Bloomberg, позовавайки се на източник от руските власти. Това обаче не е условие за прекратяване на огъня в Украйна, а по-скоро една от точките, които Москва се надява да преследва след края на военните действия като част от по-широкообхватно облекчаване на западните санкции.

Още: "Никакви споразумения, докато това клане не спре": Официална позиция от САЩ

Говорителят на Съвета за национална сигурност на САЩ Брайън Хюз обаче заяви пред агенцията, че никакви икономически споразумения с Русия няма да бъдат възможни, докато не бъде постигнато прекратяване на огъня. До момента диктаторът Владимир Путин не се е съгласил на пълно примирие - вместо това продължава да убива цивилни, като най-актуалният пример е смъртоносната атака в Суми, отнела живота на 35 души и ранила най-малко 129, включително деца. Щатите явно нямат намерение да осъждат Руската федерация за това - те са отказали да подпишат подобно съвместно изявление на Г-7, отново според Bloomberg: Тръмп с абсурден ход спрямо Путин: Щом преговаряш за мир, може да убиваш цивилни.

Замразените активи на Русия в САЩ се оценяват на около 5 млрд. долара. Това е достатъчно, за да се финансира закупуването на десетки самолети.

Boeing и проблемите с Русия

Boeing прекрати сътрудничеството си с Русия малко след началото на войната в Украйна. Компанията спря както продажбата на нови самолети, така и доставката на части или услуги по поддръжка на съществуващите машини. Сега обаче американският авиокосмически гигант е изправен пред финансови затруднения, а политиката с митата на президента Доналд Тръмп може да застраши най-големите му договори.

Снимка: Getty Images

Още: Без отлагане: Китай нанесе болезнен търговски удар на САЩ и Тръмп, привлече косвено и ЕС

Пекин нареди на китайските авиокомпании да спрат да купуват от Boeing, а най-големият нискотарифен превозвач в Европа - Ryanair - обяви, че може да забави доставката на 25 самолета за неопределено време. В резултат на това сделката с Русия може да се превърне в привлекателен вариант, пише Bloomberg.

През 2022 г. руските власти се ориентираха към замяна на чуждестранните търговски самолети с местни модели. Към април 2025 г. обаче нито един от планираните самолети не е доставен. Нито един нов руски модел все още не е летял в конфигурацията, предназначена за търговските авиокомпании, а плановете за възобновяване на производството на Ту-214 от съветската епоха са забавени поради недостиг на инженери.

Още: Зеленски прати по дяволите пратеник на Тръмп. Путин е 20 пъти по-голям, а не може без Ким Чен Ун (ОБЗОР - ВИДЕО)

Друга ревизия на програмата за развитие на гражданската авиация на Русия се очаква до края на годината, като дотогава правителството се надява да има повече яснота.

През февруари първият вицепремиер на Русия Денис Мантуров счете за възможно възобновяването на сътрудничеството с Boeing. Американската компания също така изрази интерес към възобновяване на покупките на руски титан.

Още: Пратеникът на Тръмп за разговора с Путин: Трудно стигнахме до точката за мир, 5 територии са в основата (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес