"Борисов направи твърде големи жестове към партньорите си в управлението и не бих казала, че това гарантира устойчивостта на управлението. Възможно е да греша, но всяка формация, която стои зад това управление, с изключение може би на БСП, е показала в политиката, че може много бързо да развали един кабинет. Така че от тази гледна точка Борисов е искал да запази устойчивостта на управлението, но тези жестове не я гарантират". Това коментира пред бТВ Геновева Петрова от Алфа рисърч.
Подкрепата на Пеевски
И двете формации на ДПС не се ползват с особена обществена подкрепа. Да, те имат своите избиратели и привърженици, но като цяло нито една от двете не среща особена подкрепа. Замяната на едното ДПС с другото в подкрепата на правителството зависи как ще повлияе. Ако правителството успее да изпълни целта си за влизането в еврозоната, може би този репутационен риск няма да навреди толкова много на управлението.
Още: "Игра между "Възраждане" и ГЕРБ": Коментар на Ивайло Мирчев за вота на недоверие
Според нея обаче, ако подкрепата на Пеевски започне да се изразява в натиск в много различни посоки на управлението и му попречи да следва своите цели, тогава репутационният риск ще има големи вреди. "На този етап може да се каже, че подкрепата на Пеевски е риск за устойчивостта на управлението. Защото по някакъв начин скъсява хоризонта на това правителство", обясни социологът.
Още: Продажбата на завистта щеше да донесе милиарди за България (ВИДЕО)