Възрастта на нашите вътрешни органи често не отговаря на биологичната ни възраст - това се отнася най-вече за сърцето и кръвоносните съдове. Дори при външно благополучие, сърдечно-съдовата система може да бъде износена. Това увеличава риска от инфаркт и инсулт дори при млади хора.
Кардиологът Оксана Ротар, ръководител на Научноизследователската лаборатория по епидемиология на неинфекциозните заболявания, в Русия, споделя, че възрастта на сърдечно-съдовата система се изчислява съобразно важно показатели като пол, възраст, физическа активност, нива на холестерол и захар в кръвта.
Истинската възраст на сърцето
„Сърдечна възраст е индикатор, който позволява да се оцени състоянието на човешката сърдечно-съдова система съответно риска от инсулт и миокарден инфаркт. В случая трябва да се вземат предвид неизменните рискови фактори за сърдечно-съдови заболявания - пол, възраст и променливите - кръвно налягане, захар, холестерол, тютюнопушене и физическа активност", казва експертът.
Тази храна укрепва сърцето, чисти черния дроб и предпазва мозъка
„Движете се повече, хранете се рационално, откажете пушенето и, ако е необходимо, приемайте редовно предписаните ви лекарства. Факт е, че когато променим поведенческите рискови фактори, сърдечната възраст намалява, което означава, че неблагоприятният ефект върху сърцето и кръвоносните съдове се редуцира и те не стареят толкова бързо.
За да подмладите сърдечния мускул, експертът препоръчва следното:
- ходете повече;
- консумирайте по-малко сол;
- яжте повече зеленчуци и плодове;
- откажете пушенето
Предписването на компетентна терапия за намаляване на прогнозната възраст също е много важно.
"Въпросът за забавянето на стареенето на сърдечно-съдовата система е обект на изследване на учени от много страни. Но в допълнение към промените в начина на живот, съдовото стареене се повлиява положително от медикаментозно лечение с антихипертензивни лекарства, които понижават кръвното налягане, статини за понижаване на холестерола и ацетилсалицилова киселина за предотвратяване на кръвни съсиреци. Но всички тези методи все още се изучават, те не са включени в практическите препоръки", допълва кардиологът.
Още: Учени: Яжте този плод и сърцето ви ще работи като часовник
"Сега възрастта за поява на сърдечно-съдови заболявания е намаляла. Инфарктите се случват на 25 години. Затова лекарите препоръчват внимателно да се следи състоянието на съдовата система. Медицинските прегледи трябва да започнат на 18 години. Препоръките за сърдечно-съдова профилактика гласят, че е препоръчителен системен скрининг (идентификация) на рисковите фактори след 40 години при мъжете и след 50 години при жените. Освен показателите, които могат да бъдат измерени - кръвно налягане с тонометър (нормата е не повече от 140/90 mm Hg) и холестерол в кръвта лабораторно (нормата е до 4,9 mmol/l), винаги трябва стремят се към здравословен начин на живот", казва кардиологът.
За да проверите дали успявате да се придържате към него, отговорете на следните въпроси:
- колко плодове и зеленчуци приемате дневно – необходими са поне 5 порции (или парчета);
- колко стъпки на ден правите - трябва да се стремите към 10 хиляди;
- какъв е вашият индекс на телесна маса - за предпочитане не повече от 25 kg / m2;
- колко спите - 7-8 часа;
- колко пушите - 0 цигари;
Важно: Статията не замества консултацията със специалист, тя е единствено с информативна цел!