С напредване на възрастта настъпват промени в човешкия организъм, върху които е трудно да се въздейства. Една от тези промени е побеляването на косата. При някои хора това се случва по-рано, докато други дълги години се радват на естествения цвят на косата си, преди да побелеят. Ранното побеляване може да се дължи както на генетична предразположеност, така и на здравословен проблем.
Как да накарате косата си да расте по-бързо и да е по-здрава?
Естественият цвят на косата се дължи на пигментни клетки - меланин, които се произвеждат от космените фоликули. С напредване на възрастта космите губят своя пигмент и това води до побеляване.
Защо понякога побеляването на косата се получава рано ?
• Автоимунно заболяване – когато имунната система атакува клетките си, върху организма може да има най-различни негативни последствия. Едно от тях е ранното побеляване. При алопеция или витилиго имунната система атакува косъма, а това води до загуба на естествена пигментация.
• Тютюнопушене – след редица проучвания е установено, че има връзка между пушенето на цигари и ранното побеляване. Оказва се, че тютюнопушенето не само увеличава риска от развитие на рак на белите дробове и сърдечно-съдови заболявания, но и оказва влияние върху косата. Редовното пушене на цигари води до свиване на кръвоносните съдове, което намалява притока на кръв към космените фоликули и води до загуба на коса. Също така токсините, които се съдържат в цигарите, увреждат различни части на тялото, включително космените фоликули.
• Генетична предразположеност – понякога ранното побеляване е наследствено и няма човек какво да направи по въпроса, освен да се примири. Ако решите да боядисвате косата си, за да скриете белите косми, имайте предвид, че честата употреба на боя за коса води до изтощаване и дехидратиране и затова трябва да полагате оптимални грижи.
• Дефицит на витамин В12 – този витамин е изключително важен за правилното функциониране на организма – грижи се за здравето на мозъка и нервната система, регулира настроението, дава енергия, укрепва сърдечно-съдовата система, подпомага производството на червени кръвни клетки и т.н. Дефицитът на витамин В12 може да доведе до анемия. Тялото има нужда от витамина, за да произвежда здрави червени кръвни клетки, които дават кислород на клетките, включително на космите. Когато това не се случва, намалява производството на меланин.
Бяла коса: Какво казва за здравето ви?
• Стрес – хроничният стрес води до проблеми със съня, силно безпокойство, намален/увеличен апетит, високо кръвно и др. Стресът оказва негативно влияние и върху цвета на косата.
• Проблеми с щитовидната жлеза – хормоналните промени, причинени от нарушено функциониране на щитовидната жлеза, могат да доведат до хипертироидизъм или хипотиреоидизъм. Щитовидната жлеза контролира голяма част от телесните функции, включително цвета на косата. Когато има свръхактивност или липса – производството на меланин намалява.
Източник:
Тобин DJ, Паус Р. (2001). Посивяване: геронтобиология на пигментната единица на космения фоликул
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.