Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какви храни да ядете на 30 години, за да изглеждате на 20

04 октомври 2024, 07:00 часа

На 20 години тялото ни все още расте. На тази възраст имаме балансирана мускулна маса, висококачествено кръвоснабдяване, а следователно и здраво тяло и еластична кожа. Но на 30 години кожата става по-малко еластична, под очите се появяват крачета на гарвани, а несъвършеното деколте постепенно ни напомня, че сме на 40.

Още: Кардиолог: Как влияят яйцата на холестерола и полезни ли са за сърцето

Още: 8 храни, които лекарите препоръчват при високо кръвно: №4 ще ви изненада

Увяхването на организма не може да бъде спряно, но този процес може да бъде забавен, като се грижим за правилното хранене. Разказваме ви кои продукти трябва да въведете в диетата си още сега.

Доматите неутрализират вредното въздействие на околната среда

Още: Кои храни помагат за пречистване на кръвта от излишната захар?

Още: Какъв е пулсът на здравия човек вечер според възрастта

Още: Кардиолог: Домашен 30-секунден тест с двата пръста разкрива състоянието на сърдечния ви мускул

Доматите са естествени антиоксиданти, които намаляват вредното въздействие на свободните радикали. Свободните радикали са молекули, които навлизат в организма отвън, предимно от замърсения въздух. Те се образуват и в самото тяло, ако се храните неправилно или се увличате по слънчевите бани.

Всичко това предизвиква окислителни реакции, които са вредни за клетките, и тук на помощ идва доматът. Той съдържа животоспасяващия ликопен - каротеноиден пигмент, който оцветява плодове като домати, дини и гуава. Ликопенът не само защитава самото растение от слънчевата светлина и окислителните процеси, но и предпазва човека, който е консумирал зеленчука, от неблагоприятните въздействия на околната среда.

Още: Лекар: Тези чайове пречистват най-добре черния дроб след празници

Още: Кардиолог: Патладжан - вдига или сваля холестерола

Доматите стимулират обмяната на веществата, която се забавя след 30 години. Витамин С в доматите е отлично вещество против стареене, а ценните минерали - калий, калций, фосфор и цинк - правят човешкия организъм по-силен и здрав.

Сьомгата стимулира мозъчната функция

Още: Тайната за по-добра памет: Как магнезият може да спре когнитивния спад при възрастни хора

Още: Естроген: Как хормонът може да промени настроението и емоциите на жените

Още: Вреден ли е хлябът за фигурата ви: кой е най-диетичният и колко можете да ядете на ден?

Бизнесдамата, дизайнер, певица и съпруга на легендарния футболист Виктория Бекъм всеки ден хапва по малко червена риба. Тази диета ѝ е препоръчана от холивудския дерматолог Харолд Лансър. Звездната пациентка признава, че не може да си представи деня си без сьомга, и казва, че благодарение на рибата кожата ѝ изглежда здрава и млада.

Сьомгата е един от най-здравословните видове риба, с високо съдържание на протеини и мастни киселини, особено омега-3. Мастните киселини намаляват агресията, импулсивността и депресията, което означава, че помагат да се избегнат психичните разстройства, подобряват здравето на човешкия организъм и удължават младостта на мозъка. Специалистите по хранене препоръчват да се консумира сьомга в малки количества ( четири пъти седмично ). Редовната консумация на този морски продукт, поради наличието на селен в него, може също така да предотврати развитието на заболявания на сърцето и щитовидната жлеза.

Черният ориз контролира нивата на холестерола

В древен Китай черният ориз се е смятал за толкова уникален и здравословен, че е бил забранен за простосмъртните и само членовете на императорското семейство са можели да го консумират. Черният ориз е богат на протеини и е добър източник на желязо - минерал, който е необходим за пренасянето на кислорода в организма. В сравнение с белия ориз, черният ориз осигурява повече антиоксиданти, които ни предпазват от въздействието на неблагоприятната външна среда. Зърната му са богати и на фибри, които помагат за стабилизиране на нивата на кръвната захар и избягване на инсулиновите скокове.

Още: Така трябва да приготвяме зеленчуците, за да носят полза, а не вреда.

Кивито предпазва от целулит и предотвратява бързото посивяване на косата

Кивито е голям съюзник на красотата, защото съдържа огромно количество витамин С, който насърчава производството на колаген и повишава тонуса и еластичността на кожата. Освен това то е богато на магнезий и калий - два минерала, които подобряват кръвообращението. Друго положително качество на плода е способността му да прочиства организма от солите, които образуват камъни в бъбреците. Освен това консумацията на плода предотвратява подуването и целулита. Експертите твърдят, че ако ядете киви няколко пъти седмично, то ще ви помогне да намалите риска от ранно посивяване на косата и да поддържате здравословен блясък с естествения ѝ цвят.

Червеното зеле забавя появата на първите бръчки

Полезните свойства на зелето са били известни още през XV в. пр. Хр. в Древен Египет лекарите на фараоните препоръчвали включването на този зеленчук дори в детското хранене. Плодовете на червеното зеле са били наричани растението на вещиците не само заради необичайния им цвят, но и заради лечебните им свойства. Чудодейните свойства на зеленчука се обясняват с наличието на каротин, който е 4 пъти повече, отколкото в бялото зеле, и на фибри, които са два пъти повече.

По-добре е зелето да се консумира сурово, тогава то е в състояние да премахне вредните вещества от организма и да подобри храносмилането. Антоцианинът, съдържащ се в червеното зеле, който му придава специален цвят, помага да се противодейства на свободните радикали, отговорни за преждевременното стареене на клетките и тъканите. Червеното зеле е източник и на триптофан - незаменима аминокиселина, която спомага за освобождаването на серотонин - хормона на щастието.

източник: https://theday.ru/krasota-zdorovie/dietyi-i-sport/kakie-produkty-est-v-30-chtoby-vyglyadet-na-20/

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Христина Лозанска
Христина Лозанска Отговорен редактор
Новините днес