Пъпешите и дините са сред най-богатите на вода летни плодове. Съдържащи около 90% вода, те са оптимален начин да поддържате тялото си хидратирано през горещите летни дни, в които губим много течности чрез изпотяването. Вероятно няма да ви изненада ползата им за бъбреците, тяхната функция и превенцията срещу образуване на камъни в бъбреците, които се дължат именно на сериозния процент вода, която съдържат.
Любопитство ще предизвика със сигурност въпроса каква е ролята на семките на сочния плод за здравето на бъбреците и защо научните изследвания сочат семките от пъпеш като еликсир за болни бъбреци. В какво се крие тайната на семките на вкусния и сладък летен плод и как точно пъпешите се грижат за бъбречната функция са въпроси, които живо вълнуват не само пациентите с бъбречни проблеми, но и всички, които искат да се погрижат превантивно за този важен орган и да се хранят здравословно и съобразно нуждите му.
Това важи най-вече за хората, при които рискът от болни бъбреци е висок заради наследственост, но и онези, които могат да се похвалят със здрави бъбреци, ще бъдат доволни да научат как семките от пъпеш помагат за бъбречни заболявания, защото сме свикнали да очакваме подобна полза от плода, а не от семките му.
Неподозирани ползи от консумацията на пъпеш
Ползата от семките от пъпеш при болни бъбреци
Бъбречните заболявания се отразяват сериозно на живота на засегнатите пациенти, като водят до влошено качество на живот. Правят се опити за идентифициране на нови и алтернативни методи, които могат да се използват за управление на усложненията от хроничните бъбречни заболявания.
Една от областите, върху които се фокусират изследователите, е използването на интервенции, базирани на диета. Страдащите от хронично бъбречно заболяване трябва да променят диетата си и да избягват храни, които влошават бъбречната функция. Подходящите храни и тези, които попадат в списъка със забранени, зависят до голяма степен от самото бъбречно заболяване, както и от стадия, но в общия случай се налага ограничаване на солта в началните фази, а в крайните стадии на бъбречно заболяване – ограничаване на протеините, минералите калий и фосфор.
Възможно е дори някои бъбречни заболявания да изискват да ограничите приема на течности, противно на това, което обикновено считаме – че течностите са важни за бъбречното здраве, тоест възможно е да трябва да избягвате консумацията на краставици, дини, пъпеши и други храни, съставени основно от вода, но това не важи за семките им.
Вашият лекар със сигурност може да ви помогне с диетата и правилното хранене, съобразено със спецификата и стадия на вашето бъбречно заболяване, а междувременно може да научите за ползата от семките на пъпеша за болни бъбреци.
Семките от пъпеша при болни бъбреци са полезни преди всичко при камъни в бъбреците. Най-често срещаните видове камъни в бъбреците са камъни от пикочна киселина и оксалатни камъни. Семките на пъпеша са полезни и при двете състояния, тъй като са с ниско съдържание на оксалати и предварително образувани урати. Препоръчва се от Национална фондация по бъбречни заболявания и консумацията на ленено семе и семена от чиа при камъни в бъбреците и хронични, прогресиращи проблеми с функционирането на бъбреците.
Диня или пъпеш - кой плод е по-полезен
Други ползи от консумацията на семки от пъпеш
Семките от пъпеш са изключително полезни и за:
- дерматологични проблеми като кожни инфекции, обриви,
- диабет – превенция и редуциране на усложненията от това коварно хронично заболяване,
- поддържане на естествения блясък на кожата благодарение на съдържанието на ненаситени мастни киселини – линолова киселина и олеинова киселина най-вече, като семките от пъпеш са богати на антиоксиданти и това, съчетано със съдържанието на ценни киселини, помага за съхраняване на младостта на кожата и предпазване от преждевременно стареене,
- богати са на фолат, тиамин и ниацин, витамин В6,
- помагат за редовното изпразване на червата при пациенти, страдащи от запек,
- някои изследвания ги сочат като чудесен помощник за облекчаване на сухата и дразнеща упорита кашлица и др.
За да са семките от пъпеш само полезни, без да има консумацията им риск за здравето, е важно да се съблюдават някои правила като да се избягва приемането на твърде много сушени семки от пъпеш наведнъж, защото мазнините в семената могат да причинят възпалено гърло, да се избират пъпеши, които не са оцветени, и да се консумират техните семки, за да се избегне риск от канцерогенност от оцветените пъпеши, да не се предлагат на малки деца, тъй като съществува риск от задавяне и др.
Статията има само информативен характер и не замества лекарска консултация.