През зимата на масата все по-често се появяват консерви и различни туршии - една от най-популярните от тях е киселото зеле. Какви са полезните му свойства и как влияе на кръвната захар при диабет, както и на храносмилателните процеси? Отговор на тези въпроси дава д-р Василиса Пономарева.
Кисело зеле - как влияе на кръвната захар и на тялото
Киселото зеле е богат източник на растителни фибри, които имат благоприятен ефект върху работата на стомашно-чревния тракт (GIT). Въпреки това, оцетът често се добавя към рецептата за готвене, което може да доведе до обостряне на хронични стомашно-чревни заболявания.
Кисело зеле - кога е полезно и кога вредно
"Що се отнася до ефекта върху нивата на кръвната захар, всичко зависи и от рецептата за закваска. Самото зеле съдържа малко количество смилаеми въглехидрати и не изисква инсулин. Но ако към състава на такова зеле се добави захар (което е доста обичайно), количеството бързо смилаеми въглехидрати естествено се увеличава. Затова винаги трябва да обръщате внимание на състава на продукта и в идеалния случай да приготвяте кисело зеле у дома сами, ако е възможно и желаете, разбира се", казва специалистът.
Интересно е, че киселото зеле е богато на аскорбинова и фолиева киселина, витамини В и К1, натрий, калий, фосфор, магнезий и желязо. По този начин, при условие че киселото зеле е приготвено по естествен начин (предполагащ процес на ферментация поради разпространението на полезни микроорганизми) и с добавяне само на сол в умерени количества, такова зеле може да донесе много ползи на тялото, включително и при диабет.
Този продукт помага за предотвратяване на разпространението на вредни бактерии в червата, ускорява елиминирането на токсините и отпадните продукти, намалява нивата на холестерола в кръвта, подобрява имунитета и облекчава запека.
"Зелето трябва да се консумира с повишено внимание, ако имате заболявания на стомаха и панкреаса", казва още специалистът.
Ферментиралите продукти имат лечебни свойства, в тях е концентриран почти целият набор от витамини. При ферментация витамин С се запазва напълно, увеличава се съдържанието на органични киселини, стимулиращи секрецията на стомашен сок и жлъчка. Лечебните свойства на киселото зеле се осигуряват от ниското му съдържание на калории и наличието на ценни биологично активни вещества. Киселото зеле е особено богато на витамини от група B (B 1 , B 2 , B 6 , B 12 ), фолиева киселина, витамин K, както и минерали, особено калий, калций и желязо. Пектините и фибрите подобряват двигателната активност на червата и помагат да се освободи тялото от холестерола.
Кисело зеле - как влияе на пикочната киселина и може ли да се яде при подагра
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!