Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как киселото зеле влияе на холестерола

29 септември 2023, 11:52 часа

Киселото зеле е ферментирал продукт, който се получава чрез естествена ферментация. В процеса на ферментация, поради недостиг на кислород, бактерии и други микроорганизми разграждат органичните съединения. В резултат на това ферментиралите храни са обогатени с минерали, витамини, мастни киселини, антиоксиданти и пробиотици.

Още: Здравен съвет за деня, 22 януари: Лекар: Тези 4 храни са задължителни за отслабване

Още: Лекар: Яжте ги всеки ден през зимата, тези плодове и зеленчуци укрепват имунитета, здравен съвет за деня, 22 януари

Коментираният ферментирал продукт е в списъка на водещите продукти по съдържание на пробиотици.Впечатляващ е ефектът му не само върху подобряване на чревната микрофлора и стимулиране на имунитета, но и върху намаляване нивата на холестерола. Това се дължи на антиоксидантите в него, които намаляват възпалението в съдовата стена.

Лекар разкри 3 причини да ядете кисело зеле 3 пъти седмично

Ползи и вреди от киселото зеле

Полезните свойства на киселото зеле благодарение на съдържащите се в него витамини и микроелементи са следните, според гастроентеролога д-р Алена Поташева:

Още: Комбо-тест за грип, RSV и COVID-19: Кога и как да го направите?

Още: Кардиолог: Телешко - вдига или сваля холестерола

  • Пробиотици - подобряват чревната функция и състоянието на микрофлората, подпомагат храносмилането, имат положителен ефект и върху функционирането на мозъка и нервната система.
  • Фибри - предотвратяват запек;
  • Желязо – дефицитът му води до анемия и загуба на сила; витамини и минерали - поддържат здравето на костите;
  • Янтарната киселина - помагат при махмурлук (и това не е мит);
  • Органични съединения - участват в метаболитния процес, което ускорява отстраняването на метаболитните продукти от тялото;
  • Витамин С (100 грама съдържа дневната нужда от витамин) – стимулира имунитета, предотвратява преждевременното стареене на клетките и тъканите на тялото;
  • Натрий - нормализира водно-солевия баланс; попълва запасите от полезни бактерии в храносмилателната система;
  • Йод - подобрява здравето на мозъка;
  • Фибри и витамини от групата В - отговорни за липидния метаболизъм и помагат за „изгарянето“ на мазнините, намаляват нивото на "лошия" холестерол и предотвратява образуването на атеросклеротични плаки в кръвоносните съдове.

Коментираният ферментирал продукт не се препоръчва на хора с:

  • гастрит, язви и заболявания, при които киселинността на храносмилателните сокове значително се повишава;
  • бъбречна недостатъчност;
  • хипертония;

Важно е да запомните, че яденето на всяка храна е здравословно в умерени количества. Ето защо, ако ядете този ферментирал продукт всеки ден, ограничете се до малки порции. Също така е важно да се намали количеството сол в други ястия и продукти: половин порция от тази туршия съдържа една трета от дневната нужда от сол за възрастен. Излишната сол задържа вода в тялото, което води до подуване, високо кръвно налягане и може да има риск от уролитиаза и други бъбречни заболявания.

Още: Трябва ли да се мие киселото зеле преди ядене и готвене

Още: Какво е кортизол и как влияе на кръвното ви налягане

Още: Шум в ушите - кога е опасно състояние?

Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първи признаци на заболяването се консултирайте с лекар.

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес