Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

За какво алармира малката разлика в двете граници на кръвното

23 септември 2021, 21:40 часа
Реклама

Границите на кръвното ни налягане казват много за здравословното ни състояние, затова трябва стриктно да следим за промени в тях. При всеки удар на сърцето, аретиралното налягане се колебае между най-високо и най-ниско – т.е. горна и долна граница на кръвното налягане.
Нормалните нива са около 120/80 при здрав човек, но всичко е строго индивидуално, в зависимост от възрастта и различни заболявания. Разликата в налягането между двете граници се нарича пулсово налягане и нормалните му стойности са около 30-50 пункта.

Реклама

От какво зависят двете граници на кръвното налягане?

Смята се, че горната граница се влияе от сърцето, а долната – от бъбреците. Горната граница – систолично артериално налягане показва налягането в момент, в който се изстласква кръвта от сърцето в артериите. Докато долната граница – диастоличното артериално налягане отразява налягането при отпускането а сърдечния мускул, когато артериите се разхлабват. Това е свързано с неврохуморалната регулация, а тя от своя страна протича в бъбреците.
Поради тези причини не можем да смятаме гореспоменатото твърдение за грешно – горната граница отразява главно работата на сърцето, а долната на бъбреците, но и на кръвоносните съдове.

Изолирана систолична хипертония

Чудите се какво значи това? Това е състояние, при което е нарушен балансът на горната граница, повишават се нивата й. При по-младите може да се появи вследствие на проблеми с вегетативната нервна система. По-голям брой хора с такъв проблем спадат към възрастните след появила се атеросклероза. Други причини и заболявания, предизвикващи появата на този вид хипертония са аритмии, нарушения в щитовидната жлеза, порок на сърцето и др. В зависимост от това, лечението може да протече по различен начин.

До какво води промяната в разликата между границите?

Вече казахме, че пулсовото налягане има нормални стойности 30-50 пункта. При рязка измяна на тези цифри, незабавно потърсете лекарска помощ, защото това може да е индикация за прииждащ по-сериозен проблем. Случват се и аномалии, които зависят от моментното ви състояние и не са опасни, но няма как да знаете, ако не се консултирате със специалист. 
Промяната и увеличаването в разликата може да се дължат на вертебробазиларна недостатъчност или остеохондроза на шийния отдел на гръбначния стълб. Като цяло заболяванията, свързани с опорно-двигателната система, са най-чести виновници за това. Те водят до отслабване на церебралния кръвооток и създават нарушенията в пулсовото налягане. Кардиолозите добавят, че и ендокринните заболявания могат да имат същия ефект върху кръвното ни налягане.
Важно е да уточним, че всички медикаменти, които се изписват за нормализиране на артериалното налягане, действат едновременно и на двете граници, а не само на повишената или понижената. 

Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес