Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да разберете дали басейнът, в който плувате е с чиста вода?

03 юли 2024, 21:32 часа

Все по-често хората се оплакват от различни здравословни проблеми след ползване на обществени басейни. Експертите предлагат няколко съвета как да разпознаете, че водата в басейна, който използвате, е чиста.

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 22 януари /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 22 януари /валутен калкулатор/

Вижте още: 5 ключови козметични продукта за красота през лято, без които французойките не могат

Като за начало, едно проучване в Америка предостави донякъде шокиращи подробности, всеки петима анкетирани призна, че е уринирал в обществен басейн. Някои от по-модерно оборудваните плувни басейни не допускат подобни неща, като водата се оцветява при уриниране.

Докато много басейни използват множество химикали, за да поддържат водата чиста, проучването на Центъра за контрол и превенция на заболяванията (CDC) показа, че само 20 процента от обществените басейни не са опасни за здравето и безопасността. Останалите 80 процента? Ако не са замърсени с милиони бактерии, вероятно съдържат излишен хлор, който също има вредни последици за вашето здраве.

Още: Колко видове минзухари се срещат в нашата страна

Още: Стихотворение на деня, 22 януари, от Пейо Яворов

Бистра и чиста вода

Взирайте се във водата и се опитайте да прецените чистотата на водата с невъоръжено око, ако е бистра, ако можете лесно да видите дъното, това е добър знак, но разбира се не означава, че в нея няма бактерии. Важно е във водата да няма други оцветители или мазнини. Ако ги забележите, пропуснете къпането. 

Лигави стени в басейна

Потопете ръцете си във водата или докоснете стените на басейна. Ако те са лигави или мазни на пипане, това означава, че хлорът, който е поставен в басейна, всъщност не работи – това е достатъчна причина да знаете, че в такъв басейн има милиони бактерии. Разбира се, пропуснете къпането.

Работят ли филтрите в басейна?

Филтърът за басейн е основно сърцето на циркулационната система на басейна. Мръсотията от водата се филтрира през входната тръба на басейна, като целта ѝ е да улови фината мръсотия и боклук, плуващ в басейна. Ако няма силна струя вода, която удря тялото ви, когато стоите пред циркулиращите струи, тогава филтрите не работят, оставяйки басейна застоял, където микробите и бактериите виреят много по-лесно.

Още: Какъв църковен празник е на 22 януари - традиции и обичаи

Още: Уж е супа топчета по турски, но пасва и на нашия вкус

Силни миризми

Сигурно си мислите, че силната миризма в басейните се дължи на прекомерното съдържание на хлор, но не е така. Тази силна миризма е хлорамин – разреден хлор, който е по-малко ефективен и произвежда тази миризма, когато реагира с пот, урина, коса или кожа. Хлорамините също могат да раздразнят кожата, очите и дихателните пътища.

Вижте още: Ето защо всички жени са луди по маските за лице с яйце

 

Причини за мръсен басейн и опасности за здравето

 

Хлорът е ефективен почистващ агент, тъй като може да убие повечето микроорганизми за по-малко от минута, ако нивата на хлор са достатъчно високи, но не всички болестотворни бактерии могат да бъдат убити незабавно от хлор. Най-честият здравословен проблем е n. инфекция с криптоспоридии, която е основната причина за диария, тези бактерии могат да оцелеят седем дни в контакт с хлор.

Излишният хлор може да причини затруднения в дишането и да изгори чувствителната кожа, особено при деца. Когато хлорът влезе в контакт с човешката пот и урина, се образува хлорамин, който не само присъства във водата на басейна, но също така се натрупва във въздуха, ако в басейна няма подходяща вентилация.

Предупреждение: Всичко по-горе не означава, че трябва да се въздържате от плуване в обществени басейни, но трябва да внимавате – най-добре е да изберете басейн, който отговаря на стандартите за безопасност и се придържа към стриктни указания. 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес