В повечето случаи човек е готов да хапне десерт, дори след като се е нахранил обилно и вкусно.
Направени са били изследвания на метаболизма, за да се установи причината за това. Оказва се, че желанието да похапнем един десерт в допълнение се крие в мозъка.
Кое ни подтиква да похапнем десерт след обилно хранене?
Още: Лесен и впечатляващ: Великденски десерт без месене, втасване и печене
Изследванията са били проведени върху мишки, за да може да се установи тяхната реакция, след като консумират захар. Оказва се, че дори и сити, гризачите не отказват предложения им десерт.
Изследователите стигат до заключението, че за това са отговорни група от нервни клетки, които регулират апетита. Те са наречени проопиомеланокортинови неврони.
При гризачите тези нервни клетки се задействат веднага, след като консумират захар, а паралелно с това и желанието им за сладко се увеличава.
Данните сочат, че когато мишките са се нахранили добре, но са приели и захар в допълнение, невроните не само освобождават сигнални молекули, за да подскажат на тялото, че е сито, но също и бета-ендорфин вид опиоиден, пептиден невротрансмитер.
Още: Торта без печене „Шалаш“ – лесен и вкусен десерт за всеки повод
Именно той се оказва виновник за желанието да консумират още сладко.
Когато учените блокирали този механизъм, мишките нямали желание да консумират десерт. Такъв ефект е бил наблюдаван само при нахранените гризачи. Тези, които били гладни, са били подложени на експеримент, но техните резултати не били сходни.
Специалистите са извършили изследванията и при хора, като се установява, че са налице сходни резултати с тези при мишките. И при хората същата тази област в мозъка реагира на консумацията на захар, както при гризачите.
Още: Пухкав домашен сладкиш с ядки – идеален и за хлебопекарна
Погледнато от еволюционна гледна точка, това е напълно логично, тъй като захарта се среща рядко в природата, но ни дава бърза енергия. Мозъкът е програмиран така, че да контролира приема на захар, когато тя е налична.
До каква степен тези изследвания могат да са ни от полза?
Експертите твърдят, че резултатите са важни от гледна точка на лечението за затлъстяване. Съществуват лекарства, които блокират опиоидните рецептори в мозъка. Оказва се обаче, че загубата на тегло е по-малка, отколкото при инжекциите, които потискат апетита.
Още: Рецепта за постен десерт: Вкусно брауни, от което ще си оближете пръстите
Стига се до заключението, че ако се направи комбинираща терапия с тях или други терапии, би могло да се получат наистина задоволителни резултати. Това обаче трябва да бъде проучено допълнително.
Имайте предвид, че статията има само информативна цел и не замества информацията с лекар, нито балансирано хранене.
Екстра пухкав лимонов мус (само 5 съставки)