Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

На каква височина се намира най-високата хижа в Стара планина?

28 февруари 2024, 13:11 часа
Реклама

Хижите в България

Реклама

В страната има над 200 хижи. Първата хижа в България е “Скакавица” в Рила, построена през 1922. След големия ентусиазъм на туристите започва строителство с бързи темпове. До 9 септември 1944 г. хижите стават 70. През 70-те години на 20-ти век броят им достига 200 с над 15 000 спални места. След 1989 г. строежът на хижи на практика спира, а много от изградените хижи започват да се рушат.

Причината за това е, че много от тях се поддържат от различни държавни ведомства. Част от хижите са купени от частни лица и това ги спасява от западане. След 2008 г. се наблюдава нарастване на интереса на българите към планините, и, съответно, към хижите. В някои планини започват да се строят нови места за отдих. 

Хижи в Стара планина

Броят на работещите хижи в Стара планина надхвърля 65, без да се броят заслоните.

Кои са най-красивите хижи в България – алпийците им завиждат

Знаете ли коя е най-високата хижа в Стара планина?
“Планински извори”

Хижа “Планински извори” се намира на едно от най-красивите места в Централна Стара планина, на централното било в местността Гьолджука, между върховете Картала (Орловец) и Тетевенска Баба, на 1850 м надморска височина. Оттук минава международният туристически маршрут Е3 (Ком-Емине). Хижата представлява масивна сграда на 2 етажа, построена именно заради маршрута “Ком - Емине”.

На голямо разстояние няма друга хижа, в която да се пренощува по маршрута, без да се губи излишно време. Това е и едно от ключовите места за снабдяване на питейна вода по маршрута.
За съжаление хижата отдавна не работи.

Най-високата действаща хижа в Стара планина е “Добрила”, построена на 1804 м надморска височина.

“Добрила” е кръстопътно място, при което се събират и разделят всички пътища и пътеки в района. Разположена е в националния парк “Централен Балкан” на седловината между върховете Добрила и Левски. Хижата граничи с два от най-красивите резервата в “Централен Балкан” - “Стенето” от северозапад и “Стара река” на югоизток.

Хижата и едноименният връх са кръстени на легендарния хайдутин Добрил войвода.
Хижа “Добрила” е построена от туристите от град Сопот през 1928 г. По-късно е опожарена, а сградата й е разрушавана два пъти и отново възстановявана след големи пожари през 1933 и 1943 г., след което е изградена от камък.

Най-високата хижа в България – ето къде се намира

Възстановена е  стара сграда с напълно ново строителство и луксозно обзавеждане. Електрифицирана и водоснабдена е. В хижата има заведение за хранене, сателитна телевизия и безжичен интернет. Разполага със 70 места за настаняване, кухня, бюфет, столова, вътрешни санитарни възли и бани. Хижата се отоплява с централно парно на пелети и има изградена оптична мрежа за цифрова телевизия и високоскоростен интернет.

През топлите месеци на годината до нея се стига лесно благодарение на въжен лифт от град Сопот. През зимата до хижата се стига чрез атракционно извозване със снегоход Ратрак по 8-10 човека на курс от втора станция на въжения лифт.
Маршрутът от хижа “Добрила” до връх Ботев минава по алпийското било на Стара планина.

Това е най-трудният от всички маршрути за изкачване на първенеца на Стара планина. Пътят върви нагоре и надолу през върховете Левски (2166 м), Малка Амбарица (2143 м), Купена (2169 м), Кръстците (2035 м), Костенурката (2035 м), Жълтец (2227 м), Млечния чал (2255 м) и Безименен (2171 м).
Хижа “Добрила” е пункт от европейския пешеходен маршрут “Ком-Емине” Е3. Част от маршрута попада в резерват, а природата е чудно красива. 

Милена Зънзова
Милена Зънзова Отговорен редактор
Новините днес