Въпреки намаляването на емисиите на вредни вещества през миналата година поради въвеждането на карантинни мерки в Европа, повече от половината европейски градове все още страдат от замърсяване на въздуха, съобщава The Guardian, позовавайки се на свежи данни, събрани от Европейската агенция за околната среда (EEA).
Според британския вестник ведомството е анализирало данни за качеството на въздуха в 323 града на континента за 2019 и 2020 г. и е установило, че само в 127 от тях - т.е. 40% - нивото на прахови частици с диаметър по-малък от 2,5 микрона (PM2, 5) не надвишава препоръките на Световната здравна организация (СЗО) относно тяхната максимална концентрация в атмосферата. Частиците PM представляват най-голямата заплаха за човешкото здраве от всички основни замърсители на въздуха - в цяла Европа те причиняват над 400 хиляди преждевременни смъртни случаи годишно, напомня колумнистът на The Guardian, предава агенция Фокус.
Според ЕИП въздухът е особено силно замърсен в Източна Европа, където въглищата все още се използват активно за производство на енергия: сред изследваните градове полският град Нови Сач заема първо място по замърсяване на въздуха, а хърватският Славонски Брод третото място. На второ място се класира италианската Кремона, където повишената концентрация на замърсители се създава от индустриални предприятия, както и особеностите на местната география, пише The Guardian. Както се отбелязва в публикацията, „най-чистите“ европейски градове са Умео (Швеция), Тампере (Финландия) и Фуншал (Португалия).
Данните, предоставени от ЕИП, отразяват само средната концентрация на замърсители в атмосферата за две години и не обхващат всички градове в Европа, тъй като съответните измервания не се извършват редовно навсякъде, според статията на британския вестник. В допълнение, проучването не включва британските населени места, тъй като правителството на Обединеното кралство преди това реши да прекрати членството си в ЕИП - въпреки че редица други европейски страни извън ЕС, включително Турция, Швейцария и Норвегия, все още са членове на ЕИП.