Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Руски поглед за Сирия: Ердоган е в ъгъла - или война с Путин, или нов преврат

02 март 2020, 09:00 часа • 20545 прочитания

Обстановката е много напрегната за турския президент Реджеп Ердоган, акцентира в свой анализ руското издание "Свободная пресса".

Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна

Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена

Според руската медия, ако сега се проследят предавания на някои турски телевизии, ще бъде констатирано, че основна тема са страданията на семействата на загиналите турски войници в сирийската провинция Идлиб. Регулярно се показват плачещи майки, останали без бащи деца, и жени, които не знаят какво ще правят занапред и как ще живеят, твърди "Свободная пресса". Тези тенденции се очертаваха още преди скорошната голяма трагедия, когато само за ден загиват няколко десетки военни. Сега ситуацията се промени към по-зле, смята руската медия и излага своята гледна точка:

При последния голям удар на сирийската (или руската) авиация жертви стават десетки терористи и почти 40 военнослужещи от турската армия, които по (необясним) начин се оказват сред считаните не само от Дамаск за терористи. Има информации, че загиналите всъщност са много повече и наброяват почти 100, а нанесеният удар не бил случаен. Изглеждало сякаш Дамаск (или някой друг) целенасочено е искал да ликвидира именно турците. В самата Турция активно се обсъжда вероятната съпричастност на руската авиация.

Същевременно официални турски лица не съвсем сполучливо координираха своите действия и говореха за различен брой убити, като оставят впечатление, че не знаят добре какво всъщност се случва. Това създава допълнително напрежение в турското общество, което напоследък не се доверява особено на Ердоган и неговото обкръжение.

Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО

Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)

Беше обявено военно положение. Опасявайки се обаче от някаква криза, турските власти не измислиха нищо по-разумно от временното изключване не само на социалните мрежи, но и на много други ресурси: Twitter, Facebook, Instagram, WhatsApp, дори и YouTube не е пожален. Вероятно с тези мерки Анкара иска да ограничи възможността на гражданите и различни активисти да разпространяват информации за броя и обстоятелствата за гибелта на турските военни в Идлиб.

За станалото в Сирия няма много теории. Сред най-интересните са обясненията на руския военен експерт Алексей Леонков. Според него най-тежкото в тази ситуация се пада на президента Ердоган, който може да е заложен за изкупителна жертва.

Да, турските военни загинаха, но как загинаха? Защо те са се оказали под ударите на сирийците, които унищожавали терористите? Какво правят те при тях, защо са на едно място? Знаел ли е Ердоган къде са? Може ли Ердоган и войниците да са жертвани? Тогава кой е виновен? Може би опозиционно настроени генерали?

Според Алексей Леонков, не е възможно да се намерят виновни. Ако обаче се анализира станалото, може да се направи извод, че в Турция се подготвя поредният военен преврат. Много са се активизирали опозиционните сили, които сериозно укрепнали след победите си на различни регионални избори и получили някаква поддръжка от западните страни. Те постоянно нападат Ердоган и неговата политика, като това намира отклик сред населението.

Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?

Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)

Създава се усещането, че определени сили подготвят почвата за пореден преврат. При това от страна на САЩ е разпространена съвършено странната информация, че Ердоган няма да може да преживее втори преврат. Това е сериозен намек, че той трябва да се опасява не само за властта, но и за собствения си живот.

Какво трябва да се очаква от натикания в ъгъла Ердоган? Според Алексей Леонков, ситуацията леко се е поуспокоила. Сега страните се опитват да вкарат проблемите в руслото на преговорите. И това навярно е по-доброто в сегашната нагорещена обстановка. Ердоган е в много сложно положение и той във всички случаи не трябва да отива на конфликт с Русия.Това може да предизвика сериозно усложнение на неговата лична криза и обстановката в Турция.

Проблемът има още един аспект - дори страните да успеят мирно да се договорят, терористите и техните привърженици няма да скръстят ръце. Тяхната главна цел е да скарат Русия и Турция и да ги докарат до конфликт. Засега това частично им се удава,но те трябва да бъдат лишени от тази възможност. Може би на близките преговори страните следва да повдигнат този въпрос и да предложат взаимно приемливи решения.

Превод: Ганчо Камернарски

Поглед от България към новата мигрантска криза

Мисля, че все още не говорим за пик в новата бежанска криза, с тръгналите мигранти. Една хуманитарна криза се използва политически. Това заяви журналистът Мохамед Халаф, като посочи на първо място турският президент Реджеп Ердоган.

Халаф е категоричен – сега Ердоган е притиснат от много различни обстоятелства. И подчерта – няма бежанци от Идлиб сред хората, които сега оказват натиск на гръцко-турската граница. Бежанците от Идлиб са спирани на турско-сирийската граница, посочи журналистът.

Според него, всичко зависи от срещата между Ердоган и руският му колега Владимир Путин на 5 март, в Истанбул. Ердоган иска участието на френския президент Еманюел Макрон и на германския канцлер Ангела Меркел, но Путин категорично желае само двустранна среща, каза Халаф пред БНТ.

Иначе, в пряко включване от границата на Националната телевизия, репортерът и бивш водещ на сутрешния блок на телевизията Иво Никодимов сподели, че повечето от мигрантите, отиващи към Гърция, не изглеждат като сирийци. По нашата граница все още няма натиск.

Халаф вярва, че Ердоган иска да ангажира Европа по-тясно, защото сега ЕС е най-слабото звено, тъй като още американският президент Барак Обама не се намеси в Сирия и с това даде инициативата на Русия. Освен това, журналистът счита, че Путин е изнервен, защото преди време предложи мирен план за Сирия и пред Европа – с вдигане на санкциите срещу Башар Асад, но няма реакция, защото ЕС иска политически процес, Асад да слезе от власт и да има нови избори. Ердоган трябваше да извади джихадистите от Идлиб, съгласно споразумението с Русия и Иран, а не го направи, напомни Халаф. Той прогнозира – няма да има война между Турция и Русия, но проблемът с джихадистите в Идлиб ще остане.

Какво направи последно Турция срещу армията на Асад, научете в този материал!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес