Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Макрон готви спорна реформа в държавните железници

26 февруари 2018, 21:10 часа • 2514 прочитания

Правителството на френския президент Еманюел Макрон обяви, че трябва да прокара реформите в гигантската френска железопътна система, смело да стъпи там, където неговите предшественици са се провалили.

Държавният железопътен оператор SNCF се бори с дълг от 46,6 милиарда евро, не на последно място поради огромната пенсионна тежест на машинистите, които могат да се пенсионират в началото на 50-те си години. "Ситуацията е тревожна", каза премиерът Едуар Филип.

"Независимо дали хващат влака, французите плащат все повече и повече за обществена услуга, която работи все по-малко добре." Новите служители вече няма да се възползват от статута на специален железопътен работник, който включва работа за цял живот, седемчасови работни дни и щедри пенсии.

Френското правителство ще обмисли превръщането на огромния държавен оператор в автономна компания, подкрепена от публични средства, въпреки че Филип настоява, че никога няма да бъде приватизирана. Профсъюзите вече са обявили стачка за 22 март, след като поръчан от правителството доклад препоръча реформите.

По-нататъшното действие в индустрията може би е на хоризонта, след като Филип каза, че реформите ще бъдат прокарани чрез правителствен указ.

Бившият инвестиционен банкер Макрон вече е използвал противоречивата тактика, която критиците му смятат за недемократична, тъй като му позволява да заобиколи парламента, да прокара принудително трудовите реформи, насочени към разклащане на бавна икономика.

Масло в огъня

Ръководителят на профсъюза FO Жан-Клод Моли предупреди, че използването на подобни постановления за реформиране на SNCF ще "налее масло в огъня".

Филип настояваше, че "не търси битка", заявявайки, че консултациите ще се проведат от следващия месец, преди реформите да бъдат прокарани до средата на годината.

"Искаме да се движим бързо, без да изопачаваме консултациите или парламентарните дебати", каза той, като добави, че опасенията за затваряне на провинциалните линии са неоснователни. Последователните правителства не успяха да реформират силно профсъюзния железопътен сектор.

През 1995 г. националната железопътна мрежа спря за седмици поради опитите на премиера Ален Жупе за реформиране на ползите за железопътните работници.

Железопътната мрежа на Франция се счита за една от най-добрите в Европа, класирана на седмо място в индекса на Европейския индекс на железопътни резултати от 2017 г. от консултантите BCG. Но пътуващите в провинцията се оплакват от нестабилни услуги и често отменяне, а Филип твърди, че управлението на френски влак е с 30% по-скъпо, отколкото навсякъде в Европа.

Реформите следват доклада на бившия шеф на Air France Жан-Сирил Спинета, поръчан от правителството, който критикува качеството на услугите, предлагани от SNCF. Синдикатите отхвърлиха доклада - който също предложи доброволни съкращения - и бе отхвърлен по-специално по предложенията за намаляване на ползите. Повече от 90% от персонала на SNCF - около 140 000 души – са със статута на специалния статут на железопътен работник. Машинистите могат да се пенсионират на 52, а други обезщетения включват достъп до десетки хиляди домове, понякога с намален наем.

Железопътните работници ще се присъединят към държавните служители, които ще стачкуват на 22 март по предложенията за съкращения и по-голямото използване на краткосрочните договори, тъй като Макрон се стреми да намали със 120 000 работни места публичния сектор в продължение на пет години.

Профсъюзите организираха няколко големи протеста, откакто бизнес настроеният центрист дойде на власт през май, но Макрон досега избягваше масовите стачки и демонстрации, каквито имаше при неговия предшественик Франсоа Оланд.

Източник: AFP, превод: БГНЕС

Милена Славкова
Милена Славкова Отговорен редактор
Новините днес