Падането на печалбите и неизбежните глоби за прекомерни емисии на отработени газове са следите на кризата днес, оставяща сериозен белег в автомобилната индустрия, като особено показателен пример е Германия.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
Следствието от нея - съществува заплаха от масово съкращаване на работни места. В цифри това означава че 9000 компании, изследвани от Института Ifo, 30 процента планират да намалят броя на служителите през следващите три месеца. Това е и най-високата стойност от седем години насам, предава auto-press.
Електрификацията на задвижващите устройства за автомобилите с едновременното увеличаване на производителността обаче ще се отрази положително на заетостта в Германия, според проучването на Fraunhofer ELAB.
Около 75 000 работни места ще са необходими скоро в производството на двигатели, което означава, че ще се отворят 25 000 нови работни места за производство на компоненти като батерии или силова електроника.
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
През 2018 година в автомобилната индустрия са работели около 840 000 души. Ако двигателите с вътрешно горене бъдат забранени от 2030 година, това може да струва работата в Германия на 620 000 служители.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
Икономистите установяват, че тази тенденция набира скорост. "През последните месеци вече се забелязва драматично намаление", според Tима Волмершаузер, ръководител на икономическите изследвания в Института Ifo в Мюнхен.
Изгледите за добро представяне на немските автопроизводители на автосалона IAA, който започва на 12 септември във Франкфурт не са добри. Това се дължи и на забавеното развитие на електромобилността.
"Положението на германската автопромишленост не се развива и спада с прехода към електромобилност", заяви Волмершаузер.
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
"Колкото по-дълго време е нужно на немската автомобилна индустрия, за да започне да доставя достъпни финансово електрически автомобили за ежедневна употреба, толкова по-големи са съмненията на клиентите дали електрическата мобилност наистина е бъдещето."