Народното събрание подкрепи на първо четене трите законопроекта за промени в Семейния кодекс, внесени от парламентарните групи на "Възраждане", на ИТН и на ГЕРБ-СДС. Предстои да бъде изработен общ законопроект между двете четения, с който депутатите да одобрят окончателните промени.
Темата с реформата на Семейния кодекс срещна яростната критика на адвокати и съдии. Преди месец от Висшият адвокатски съвет дори отправиха апел към народните представители да спрат обсъждането на трите проекта за промени още в ресорната комисия. Според адвокатурата е необходимо широко обществено обсъждане по въпроса. Въпросните законопроекти, според адвокатите, акцентират основно върху промените, свързани с уреждането на родителските права след развода - чл. 59.
Петър Петров от "Възраждане". Снимка: БГНЕС
Какво се предвижда?
В гласуваните проекти на първо четене се предлагат сходни промени. В текстовете на "Възраждане" е записано равнопоставено третиране на родителите при прекратяване на брака по отношение на присъждането на родителски права, както и възможност на другия родител да има право на поне 10 календарни дни в месеца с детето. От ГЕРБ-СДС предлагат въвеждане на възможността за съвместно упражняване на родителските права при развод, като още на този етап в съдебното решение да се включи и въпросът с пътуването на детето в чужбина нотариално. В проекта на ИТН се въвежда "презумпция за споделено родителство", като се предвижда, ако тя бъде оборена, съдът да разпределя времето между майката и бащата така, че всеки да има с детето най-малко 127 дни в годината, т.е. 4 месеца, в които единият родител да може да прекарва време с детето си.
Още: В тези битки няма победител: Над 100 000 деца у нас са жертва на родителско отчуждение