Тахан халвата е известен ориенталски сладкиш, приготвен от сусам. Ароматен и вкусен продукт, който освен богатия си вкус, ви предлага и много здравословни предимства.
Диетоложката д-р Виктория Болбат ни разказва.
Какви са ползите от тахан халвата?
Халвата практически не съдържа витамини, но макро- и микроелементите в състава й напълно покриват дневните нужди на организма. Продуктът осигурява следните преимущества:
- подобрява липидния метаболизъм; холестеролът не се натрупва в кръвта, тъй като тахан халвата съдържа значително количество мастни киселини;
- попълва желязо в случай на недостига му;
- осигурява добро настроение и положителни емоции, защото е добър заместител на шоколада;
- укрепява костния скелет поради високото съдържание на фосфор и магнезий;
- запазва младостта. Стареенето на организма се забавя от съдържащите се лигнани (естествени антиокислители). Те облекчават възпаленията и противостоят на свободните радикали не по-лошо от компонентите в състава на шам-фъстъците;
По какво се разпознава истинската халва и как се приготвя?
- стабилизира функционирането на сърдечно-съдова система. Това се случва благодарение на калций, полиненаситени киселини и растителни естрогени, които предотвратяват образуването на кръвни съсиреци;
- нормализира кръвното. Това се посочва от медицински изследвания, проведени през 2006 г. Техните резултати са публикувани в Yale Journal of Biology and Medicine. Те показват, че след 45 дни консумация на сусамово масло в група от 32 души, кръвното налягане забележимо намалява и антиокислителната активност се засилва;
- подобрява здравето на жените по време на менопаузата. Естествените компоненти на халвата намаляват броя на „горещите вълни“, поддържат нормална костна маса и премахват слабостта;
- нормализира функционирането на простатата при мъжете и повишава репродуктивните функции на женското тяло, главно благодарение на цинка.
Противопоказания и възможна вреда
Тахан-халвата не само допринася полезни свойства на организма, но крие в себе си и противопоказания. Тя е доста трудно препятствие за храносмилателната система и не се препоръчва да я ядете, ако имате определени заболявания.
При запек
В случай на запек можете да ядете халва, но е по-добре да изберете такива видове, които съдържат слънчоглед, вместо сусам. Този сладкиш съдържа максимална концентрация на фибри, което ще помогне за почистване на храносмилателните органи.
При процедури за отслабване
В малко количество халвата няма да навреди на фигурата ви. Естествените съставки, напротив, ще помогнат за попълване на липсата на хранителни вещества и минерали във вече изтощеното тяло. Високото съдържание на калории в нея обаче налага ограничаване на консумацията й при желание за отслабване.
При гастрит
Тахан-халвата е напълно противопоказна при гастрит, панкреатит и холецистит. Само едно малко парче може да доведе до рецидив или ново изостряне. Това е твърде тежко ястие за организма, особено в периоди на стомашно-чревни и чернодробни заболявания.
При диабет
Ако имате диабет, по-добре е да избягвате тахан-халвата, тъй като това е висококалоричен продукт. В този случай пациентите могат да опитат халва с фруктоза - това е естествен аналог на захарта, тя се усвоява по-добре и не повишава гликемичния индекс на кръвта.
За кои хора е вредна тахан халвата?
При уролитиаза
Тахан-халвата съдържа бързи въглехидрати, които са неприемливи в случай на камъни в бъбреците, затова този продукт се премахва от диетата на пациента.
При бременност
Бременните жени имат право да ядат не повече от 50 грама тахан-халва на ден. Тя подсилва косата, костите и ставите, прочиства кръвоносните съдове и нормализира работата на сърдечния мускул; поддържа нивото на хемоглобина и намалява риска от анемия както за майката, така и за бебето. При това, размерът на порцията не се увеличава с продължителността на бременността, а точно обратното. През последните месеци на бременността е по-добре напълно да изключите халвата от менюто, тъй като това може да доведе до алергии при новороденото. Трябва да уведомите лекар за въвеждането на халва в менюто на бременна жена.
Внимание! Статията е предназначена само за информация. Допитвайте се непременно до медик-специалист!