Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Вече излизат първите резултати от клинични проучвания на две ваксини

15 юли 2020, 07:40 часа • 3368 прочитания

Радващото е, че вече излизат първите клинични проучвания на лекарства и ваксина - двете не са взаимоизключащи се. Преди няколко дни от китайски институт, а вчера от американска ваксина. Резултатите са от Фаза 1 - проучване при малка група пациенти, което показва, че те са безопасни. Следва Фаза 2 – изследване при повече пациенти и търсим първи данни за ефикасност – предпазване от заразяване. След това е Фаза 3 и след това се регистрират ваксините. Щом имаме резултати от Фаза 1, значи в тези две проучвания тече Фаза 2. Това е много обнадеждаващо и очаквам резултатите да се получат бързо, заради големият брой новозаразяващи се в момента. Това заяви пред БНТ имунологът д-р Велизар Шиваров.

Още: Здравеопазване 2025 г. - как ще се лекува българинът със 120 лв. месечно? Говори председателят на лекарския съюз

Още: Кога да очакваме пик на грипа: Прогноза от проф. Тодор Кантарджиев

Едното от лекарствата е одобрено от Европейската и Американската агенция по лекарствата – "Ремдесивир". То е едно единствено за момента, одобрено и от двете агенции. Лечението с него се прави интравенозно в болнични условия и е с 5-дневен курс. Лекарството е за точно определени болни с определени клинични показания, подчерта експертът.

След като приключат проучванията и се одобри ваксина, е важно най-вече колко бързо може да се произведе тя, каза още той.

Вече има данни, че и деца прекарват по-тежко вируса. Автоимунна реакция е. Там обаче има ясна генетична предразположеност. Такива варианти на гена в българската популация почти няма, т.е. рискът за такова развитие на болестта при деца е много нисък, каза Шиваров.

Още: Акушерки купонясваха на чалга с бебета на ръце в болницата в Сливен (ВИДЕО)

Още: Сигнал: Отказали помощ на човек с инсулт в Благоевградско?

Кръвната група има значение за възприемчивостта на вируса. По-малко уязвими са тези с кръвна група О. Има и зависимост в предаването на вируса от човек с една кръвна група към човек със същата. Но това в момента няма практическа стойност, каза той.

За масовите скрининги: Всяко проучване не може да бъде представително за цялата популация – колкото и да е голямо. Има други рационални начини за проследяване. Например, хора които даряват кръв - те така или иначе се изследват, може да се добави и това изследване. Така може да се види на случаен принцип колко са се срещали с вируса, предложи имунологът. С едно важно уточнение, че всяко изследване трябва да има ясни данни за брой изследвани, период, години и други характеристики на изследваните. Важно е за проучванията после, подчерта д-р Шиваров.

Това, което може да се прави сега, за да се заздрави организмът за есента, е човек да стои повече на слънце, за да стимулира производството на Витамин Д, каза още експертът.

Надежда от българско проучване за лекарство, извънредната обстановка остава до края на юли

Още: Детска ортопедия и вродени малформации – безплатни консултации с д-р Чабукоглу

Още: Бракували сме ваксини за COVID-19 за над 145 млн. лв.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес