Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Борисов мечтае, Тръмп не говори много конкретно, освен за АЕЦ "Козлодуй" и Черно море (ВИДЕО)

26 ноември 2019, 06:00 часа • 13738 прочитания

България е „потвърдена” за стратегически газов хъб, а още тази седмица идват американски ядрени експерти да видят проекта "Белене". Това заяви премиерът Бойко Борисов след срещата си с американския президент Доналд Тръмп. По думите на премиера, той максимално успял да защити българските интереси.

В официалното изявление след срещата, най-важното изречение по енергийните въпроси звучи така: "В тази връзка Съединените щати възнамеряват да изпратят технически екип в България, който заедно със своите български колеги да проучи възможностите за по-нататъшно сътрудничество в различни области на енергетиката, включително и ядрената. Споделяме виждането за разработване само на енергийни проекти, които имат ясна икономическа основа или търговска необходимост”.

"Аз му казах - не мога да хвърля два реактора в реката", поясни министър-председателят специално за "Белене" и какво е казал на Тръмп заради възможността "Белене" да се случи с американска технология.

Всъщност, извън "Белене" - проект, за който официално никой в САЩ не проговори сега, конкретика има за АЕЦ "Козлодуй". Стана ясно, че Вашингтон иска "експедитивно лицензиране и използване на американско ядрено гориво" в "Козлодуй", като съгласно изявлението България е готова на такова партньорство. Освен това, САЩ за пореден път изразяват задоволство от работата по интерконекторите с Гърция и Сърбия – като път за търговия с американски втечнен газ.

Сигурност

Тръмп изрично подчерта, че България купила F-16 т.е. американско военно оборудване, т.е. най-доброто в света. Американският президент заяви и, че Борисов звучи като германец по отбранителните въпроси – заради ангажимента България да отдели 2% от БВП за отбрана още през настоящата година.

В съвместните изявления след срещата направи впечатление следното изречение по адрес на Черно море: "Нашите въоръжени сили са обединени в защита на свободата и очакват да засилят своите отбранителни и възпиращи позиции по източния фланг на НАТО, включително и Черно море, което е от особена важност за евроатлантическата сигурност". Припомняме, че поне публично Борисов не желае да има американска военна база на Черно море. Сега обаче конкретно се говори за координационен център във Варна и създаване на 10-годишна пътна карта за двустранно отбранително сътрудничество "за противодействие на морските, кибернетичните и хибридните заплахи в черноморския регион през следващото десетилетие". "Двете страни имат желание да си сътрудничат допълнително както двустранно, така и в рамките на НАТО, за да подкрепят способностите на България за провеждане на военноморски операции, посредством което ще се укрепи нашата колективна сигурност по югоизточния фланг на НАТО", се казва в изявлението за стратегическо партньорство между България и САЩ.

По въпроса с базите, в изявлението се казва и, че "Съединените щати и България извличат взаимна полза от съвместните учения и другите начини за оперативно използване от страна на САЩ на учебния полигон "Ново село" и авиобаза "Граф Игнатиево" и възнамеряват да проучат начини за по-нататъшно развитие на възможностите ни за съвместни учения в бъдеще." Отделно се казва, че ще си сътрудничим със САЩ за унищожаване на различни конвенционални оръжия.

По големите теми – корупция и свобода на словото, има изрично изречение, че САЩ твърдо подкрепят медийната свобода в глобален мащаб и България не е изключение от тази позиция. Вашингтон подкрепя и борбата с корупцията като фактор, рушащ доверието в институциите и икономическия растеж, а конкретно САЩ "възнамеряват да окажат подкрепа на България в нейните действия за справяне с корупцията, която ограничава икономическия растеж и доверието в обществените институции посредством активно съдебно и полицейско сътрудничество и предоставяне на техническа помощ и обучение".

Езикът в изявлението по отношение на външна намеса в българските национални интереси обаче е доста сух: "Съединените щати подкрепят неотдавнашните усилия на България да защити независимостта и суверенитета на страната от зловредни влияния. Подкрепяме дългосрочните усилия на институциите и агенциите, участващи в разследването и разкриването на нарушения на българското законодателство от страна на злонамерени чуждестранни фактори и потвърждаваме правото на България да определя своето собствено бъдеще".

Съединените щати и България поемат ангажимент да провеждат редовен стратегически диалог между нашите две нации през 2020 година и след това, пише в съвместното изявление за финал.

Колко важна беше срещата за САЩ?

"Отнасяйте се добре с него" – така Тръмп говори накратко за Бойко Борисов пред чакащите журналисти. Той заяви, че може и да дойде на посещение в България, но все още не е поканен от Борисов – държавният глава на САЩ изрече тези думи преди същинската среща.

По темата с визите, Борисов е убеден, че те ще паднат и следващата му среща с Тръмп ще е точно за това, но думи в тази насока нямаше от страна на самия Тръмп. Всъщност, много активният специално в Twitter американски президент не публикува нито дума за срещата си с българския премиер. За сметка на това, Борисов каза, че премахването на визовия режим с Канада е ярък пример, че България не създава никакви проблеми. "Президентът Тръмп може по този начин да остане в сърцата на българите за много дълго време", уточни българският министър председател, а официално САЩ казаха, че има напредък, но нищо конкретно като ангажимент за падане на визовия режим.

По данни на Министерството на икономиката за 2018 г. търговията със стоки със САЩ достига стойност от над 975 млн. долара, а износът ни е на стойност от над 633 млн. долара (без включване на услугите). По оценка на Българската агенция за инвестиции общият обем на преките капиталовложения на САЩ в България за периода 1996-2016 г. е 1,69 млрд. евро, с което страната се нарежда на 9-о място по размер на преки чуждестранни инвестиции у нас.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес