Парламентарната зала, полупразна и потопена в атмосфера на апатия, стана сцена на вял и скучен дебат преди очаквания в четвъртък вот на недоверие срещу правителството на Росен Желязков. Инициативата, внесена от "Възраждане" и подкрепена от МЕЧ и "Величие", обвинява кабинета в провал на външната политика. Очакванията са вотът да не събере достатъчно подкрепа, може би и затова сцена станаха редиците от празни депутатски банки
Гласуването ще е състои утре (3 април), тъй като съгласно парламентарния правилник, гласуването трябва да се проведе не по-рано от 24 часа след края на разискванията, които продължиха 4 часа.
Депутатите "Продължаваме промяната - Демократична България" и "ДПС-Ново начало" напуснаха залата в знак на протест, оставяйки малобройното мнозинство и вносителите на вота да продължат безплодните разисквания. Още: "Няма за цел да упрекне правителството": За Желязков зад вота на недоверие стоят други идеи
Дебатите
Лидерът на проруската партия "Възраждане Костадин Костадинов откри дебатите с призив за незабавна оставка на правителството и връщане към външна политика, основана на националния интерес и суверенитет. Той остро критикува пасивността на правителството по отношение на смъртта на българския служител на ООН капитан Марин Маринов в Ивицата Газа, обвинявайки го в "тежко предателство и отказ от отговорност към българските граждани".
Костадинов изрази възмущение от, по негови думи, пренасочването на средства от държавния бюджет към Украйна, докато социалните системи в България са хронично недофинансирани. Той също така осъди приемането на нови санкции срещу Русия и отделянето на средства за развитие на нов вид отбрана, определяйки ги като "ценностен избор, който ясно показва пълното отчуждение на правителството от проблемите на българския народ".
Надежда Йорданова от ПП-ДБ, в изявление пред журналисти, обвини "проруски партии" в "хабене на пленарно време в един вот на недоверие в ущърб на националния интерес". Тома Биков от ГЕРБ-СДС призова ПП-ДБ да се върнат в залата и да гласуват против вота, като предупреди, че отсъствието им ще бъде "разпад на собствената им политическа идентичност". Още: Борисов ще действа като кон с капаци за кабинета (ВИДЕО)
Тома Биков от ГЕРБ призова ПП-ДБ да се върнат в залата: "Надявам се гласуването да даде много по-широк мандат на това правителство от мандата, който му е дало управляващото мнозинство по отношение на външната политика, защото тя трябва да се ползва с максимално широко съгласие. Ще призова колегите от "Продължаваме промяната - Демократична България" да се върнат в залата и да гласуват "против" този вот на недоверие, който цели да спре пълната интеграция на България в ЕС, а защо не и да положи основите за излизане на България от европейското семейство".
Според Биков отсъствието на ПП-ДБ от дебата и от гласуването днес е "разпад на собствената им политическа идентичност". По думите му от това те ще понесат истински политически щети от своите избиратели, които са убедени в европейската перспектива на България и могат да оценят кое е важно и кое не е толкова важно.
Външният министър Георг Георгиев защити действията на правителството по отношение на смъртта на капитан Маринов, уверявайки, че са предприети всички необходими стъпки за изясняване на случая. Той подчерта важността на националното съгласие и единство във външната политика и защити подкрепата на България за Украйна като "осъзнатост на България от стратегическа необходимост, произтичаща от собствената ни визия как трябва да се прави политика и как да се формира националния ни интерес". Още: ДПС на Доган мислят политиката с мозъка на 1990 г.
Лидерът на МЕЧ Радостин Василев заяви, че неговата парламентарна група е подкрепила вота на недоверие, но не иска напускане на ЕС и НАТО. Той обаче призова за "отстояване на отговорна българска позиция в тези съюзи" и остро критикува външния министър, обвинявайки го в "логорея".
Станислав Анастасов от "ДПС-Ново начало" разкритикува внесения вот на недоверие, като го определи като обслужващ "чужда външнополитическа доктрина, която не е българската". Той подчерта, че ДПС няма да позволи отклоняване на България от евроатлантическия курс и призова вносителите да не работят срещу националните интереси.
Атанас Атанасов от БСП също се противопостави на вота, заявявайки, че страната не може да си позволи нова политическа криза в името на "чужд дневен ред". Той подчерта, че истинска българска външна политика може да се води само от редовно, демократично избрано правителство, а не от служебни кабинети или чрез "площадна реторика". Атанасов защити участието на БСП в управляващото мнозинство, като заяви, че партията е влязла в управлението, за да бъде "коректив отвътре", а не "зрител отвън".
Тошко Йорданов от "Има такъв народ" (ИТН) също се изказа против вота, като отхвърли твърденията за намеса на външни сили във външната политика на България. Той посочи, че ИТН е допринесъл за спирането на такива опити и че сегашното правителство не се поддава на външен натиск.
Йорданов обвини "Възраждане" в "политическа шизофрения" заради противоречивите им позиции по отношение на ЕС. Той подчерта, че членството в НАТО е от съществено значение за националната сигурност на България и призова за увеличаване на разходите за отбрана.