Приготвянето на пържени картофи изисква спазването на няколко правила, за да се получи приятно хрупкав резултат.
1. Най-подходящи за пържене са розовите картофи. Те има повече нишесте, отколкото вода, което ги прави по-хрупкави. Професионалните готвачи учат, че розовите картофи се режат на пръчици и се оставят в студена вода за 10 минути. Трябва да са много студени, когато влизат в маслото, тъй като този термичен шок помага да се постигне идеалната хрупкавост. Но преди това трябва да се подсушат добре с кухненска кърпа.
2. В случай, че се съмнявате каква мазнина да използвате, е най-добре растително масло, което удължава срока на годност на храната и подобрява вкуса й. Ако искате нещо по-вкусно, можете да използвате свинска мас, която напоследък е на мода. Дори зехтинът дори може да се използва за пържене, но той може да промени вкуса и аромата на ястието.
Още: Лекар: Досега сте пържили картофите грешно, ето как е правилно
3. Алуминиевите тигани са най-подходящи за дълбоко пържене и могат да се поставят на интензивни източници на топлина до 260 °C. Температурата на маслото обаче е най-добре да се поддържа по-ниска, между 110°C и 120°C. Преди сервиране е важно да отстраните излишната мазнина от пържените картофи с абсорбираща хартия.
4. При фритюрниците, за да се изпържат картофите напълно и да хванат хрупкава коричка, идеалната температура е между 180°C и 190°C. Ако температурата е по-ниска, трябва да са потопени по-дълго в маслото, а това може да ги остави влажни или мазни.
5. Съвършенството е враг на бързането. Затова слагайте картофите малко по малко в тигана, за да не се охлади много маслото и картофите да не се овлажнят. Когато ги изваждате, оставете ги да капят върху окачена решетка - по този начин ще има вентилация и коричката им ще се оформи с желаното приятно хрускане. Също така е важно да премахнете излишната мазнина с абсорбираща хартия.
6. По принцип маслото трябва да се използва повторно само, ако температурата не надвишава 180ºС. Тъй като този контрол е много труден в домашна среда, най-добре е да не използвате маслото повторно. Всеки път, когато то бива използвано повторно, се засилва образуването на акролеин (алдехид на акриловата киселина) и се освобождават токсични съединения в съставките.
Още: Учени откриха още едно вредно свойство на пържените картофи - едва ли предполагате за него
7. За правилното пържене на замразени картофи маслото трябва да е с температура 180°C.
8. За да предотвратите спадане на температурата на маслото, се препоръчва кошницата на фритюрника да се напълни най-много до половината. 1 килограм картофи във фритюрник с обем 10 литра е добро съотношение.
9. При условията, посочени по-горе, времето за пържене може да бъде ограничено до 4 минути. Кошницата трябва да се разклаща редовно по време на пържене. Ако картофите покафенеят твърде бързо, намалете термостата с 10°C, т. е. фритюрникът да спадне на 170°C.
10. След като изпържите картофите, не оставяйте кошницата в олиото, за да не омекнат картофите.
Още: Пържените картофи ще станат като тези в ресторантите, просто сложете тези 2 съставки в тигана
11. Никога не пържете картофи в масло, което е използвано за други цели, например за пържене на закуски и др.
12. Маслото трябва да се смени, ако при 180°C започне да пуши, или образува пяна, или започне да става тъмнокафяво. Никога не смесвайте два вида масло. Когато го подновявате, направете го изцяло.
13. Ако по време на пържене има дълги интервали без картофи във фритюрника, настройте термостата на по-ниска температура (през тези периоди), като по този начин удължите полезния живот на олиото.
14. Не е желателно да пържите картофите втори път, защото тогава ще са по-мазни.
Още: Кога се сменя олиото във фритюрника - опасно е ако забравите
15. Когато пренасяте пържени картофи в затворени опаковки, пробийте опаковката няколко пъти, за да може парата да излиза. Така картофите ще са по-хрупкави.
16. Важно е редовно да проверявате дали термостатът на фритюрника работи правилно.