След митата на Тръмп: Евросъюзът готви ответни мерки

03 април 2025, 02:00 часа • 1583 | прочитания

Европейският съюз подготвя пакет от потенциални извънредни мерки в подкрепа на части от икономиката си, които ще бъдат най-силно засегнати от мащабните мита на президента на САЩ Доналд Тръмп. Припомняме, че малко по-рано тази вечер, американският държавен глава обяви мащабни мита за внос за стоки от на практика целия свят. За Европейския съюз, ставката, която влиза в сила веднага, е 20 на сто.

Още: Брюксел затяга ограниченията за внос на стомана

По информация на неназовани източници, цитирани от Bloomberg, Европейската комисия работи по предложения за краткосрочна икономическа подкрепа, които ще бъдат включени в плановете за ускоряване на реформите и конкурентоспособността в ключови сектори, както и за подобряване на функционирането на единния пазар на блока.

Митата на Тръмп

Тръмп обяви т.нар. „реципрочни мита“, за да нанесе удар срещу несправедливите според него налози върху американските стоки, както и срещу нетарифните бариери, като например вътрешните разпоредби и начина, по който държавите събират данъци, включително данъка върху добавената стойност на блока, цифровите данъци и регулациите. ЕС твърди, че неговият ДДС е справедлив, недискриминационен данък, който се прилага еднакво за местни и вносни стоки.

По-рано Тръмп обяви 25% вносно мито върху стоманата и алуминия, както и върху автомобилите и някои автомобилни части. ЕС обяви набор от контрамерки на стойност до 26 млрд. евро в отговор на митата върху металите, които се очаква да влязат в сила в средата на април. Тръмп заяви, че ще наложи и други секторни мита върху продукти, включително дървен материал, фармацевтични стоки и полупроводници.

Още: Bloomberg: Със споразумението САЩ изтласкват ЕС от Украйна, получават пълен контрол над инвестициите

Миналия месец президентът на Европейската централна банка Кристин Лагард заяви пред Европейския парламент, че пълните мита от 25 % за Европа ще намалят растежа в еврозоната с около 0,3 процентни пункта през първата година, като са възможни допълнителни щети, ако ЕС предприеме ответни мерки. По данни на Bloomberg Economics рискът е до 2% от икономическото производство в средносрочен план. 

Но тъй като въздействието върху инфлацията не е толкова ясно, много представители на ЕЦБ не се ангажираха с никакъв резултат на следващото си заседание на 17 април, въпреки че инфлацията продължава да е близо до целевото равнище от 2%. Няколко ръководители все още се колебаят дали да намалят лихвените проценти за седми път, като оставят на дневен ред възможността за пауза.

Германия е най-изложена на риск

Германия е най-силно изложена на действията на Тръмп поради търговския си излишък от 92 млрд. евро в търговията със стоки със САЩ през 2024 г., според Евростат. Нейната водеща автомобилна индустрия е особено във фокуса на вниманието, което утежнява борбата на сектора с влошаването на позициите в Китай и прехода към електрически превозни средства.

Още: Реформи, честни избори: Какво поискаха Фон дер Лайен и Коща от Вучич?

Не се очаква ЕС да предприеме незабавни ответни мерки на новите мита, тъй като блокът ще се нуждае от времемитата на Тръмп. Въпреки това председателят на Комисията Урсула фон дер Лайен по-рано заяви, че ЕС „държи много карти“, включително ответни мита и насочване към американски компании за услуги и технологии. ЕС работи паралелно по „срочна карта“ за разговори със САЩ след влизането в сила на последните мита на Тръмп, в която ще бъдат определени областите за преговори по наказателните търговски мерки, включително намаляване на собствените мита, взаимни инвестиции със САЩ, както и облекчаване на някои регулации и стандарти.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес