Депутатите днес гласуват вота на недоверие на правителството на Росен Желязков. Вотът, който е определян като предварително обречен на провал, бе внесен „Възраждане“ и подкрепен от депутатите от „Величие“ и МЕЧ. Той е за провали във външната политика, като тук се визират българската позиция в подкрепа на Украйна и липсата на позиция за гибелта на българина Марин Маринов в Газа, пише БГНЕС. Още: Опозицията се кани на кабинета "Желязков", плаши с още един вот на недоверие
Общо е мнението както сред партиите в управляващата коалиция, но и сред част от опозицията, че сега не е време за вот на недоверие в момент, когато страната ни е на крачка от влизане в еврозоната и очаква положителен конвергентен доклад. Премиерът Росен Желязков заяви, че вотът е опит за вклиняване на раздор между партиите в управлението.
Какви са позициите?
Още: Мартин Димитров: Има два вида опозиция - проруската и ние
Министърът на външните работи Георг Георгиев защити политиката на кабинета, подчертавайки необходимостта от национално съгласие и единствено, защото само по този начин държавата излъчва солидност, стабилност, авторитет и сила. „Благодарен съм за това, че във външната политика в момента имаме възможност да демонстрираме именно досега изброеното и да показваме, че България има своето достойно място на дипломатическата сцена“, каза той и подчерта, че България в момента е страна, която е уважавана и авторитетна.
Още: ДПС на Доган мислят политиката с мозъка на 1990 г.
Лидерът на най-голямата партия ГЕРБ Бойко Борисов подчерта, че е минало твърде малко време от встъпването в длъжност на кабинета, за да се иска вот и то по темата външна политика, където България няма проблеми и следва твърда проевропейска позиция и си сътрудничи с трансатлантическите партньори.
Най-голямата опозиционна партия ПП-ДБ заяви, че няма да подкрепи вота и дори напусна залата, когато започна неговото обсъждане. Другите партии, които няма да подкрепят вота на недоверие са БСП-Обединена левица, "Има такъв народ", Демокрация, права и свободи - ДПС и ДПС-Ново начало. Вотът трябва да бъде гласуван 24 часа след края на дебатите по него и това ще се случи на 3 април в 13.45 часа.
Още: Йотова посочи трите важни въпроса пред кабинета Желязков: Какви ще са позициите ни?