Доходите на руснаците във войната: Мизерия и икономически колапс или скрит лукс? (СНИМКИ)

06 април 2025, 21:00 часа • 3112 | прочитания

За трите години война в Украйна официалната руска икономическа статистика постоянно рисуваше картина на всеобщо благополучие. По думите на премиера Михаил Мишустин, през 2024 г. доходите на населението са нараснали реално с 8,5%, т.е. отчитайки инфлацията. А ръстът за трите години е достигнал 18%. Причината е известна - дефицитът на работна ръка, предизвикан от миграцията, мобилизацията и доброволното отиване на руските мъже на война. Затова на работодателите им се налага да търсят кадри, предлагайки повишени заплати в Русия, пише в свой анализ "Дойче веле".

Има обаче един важен нюанс: високото темпо в ръста на доходите от първите години на войната само компенсира тяхното падане от предишното десетилетие, наричано от икономистите „загубено". През 2020 година реалните доходи бяха с десет процента по-ниски, отколкото през 2013-а - преди кризата, която много навреди на руската икономика. Освен това е възможно през 2025 година надпреварата в сектора на заплатите да приключи.

Статистиката не предоставя данни как самите руснаци възприемат своето благосъстояние, но представа за това може да се добие от мащабно изследване на руските домакинства, направено от Националния изследователски университет „Висша школа по икономика" и компанията "Демоскоп" с участието на експерти от университета в Северна Каролина и на Федералния научно-изследователски социологически център към Руската академия на науките.

Още: Най-близките до Тръмп бойкотират Путин, пратеникът на диктатора нацели слабото място на САЩ (ОБЗОР - ВИДЕО)

Снимка: iStock

Как е повлияла войната на възприятията за жизненото равнище?

Данните от проучването, което е представително, сочат, че през 2023 година средностатистическият руснак е бил по-доволен от живота си като цяло, но и от финансовото си положение в частност, отколкото преди началото на войната. Но това удовлетворение е разпределено доста неравномерно в различните социални, възрастови и териториални групи.

По-възрастните руснаци, както и жителите на Ростовска област (региона, който е най-близо до фронта) казват, че от началото на войната животът им се е влошил. Но това не е странно - все пак не всички доходи в Русия растат. Реалните доходи на пенсионерите например са намалели с 0,8 процента през 2024 година, по данни на официалната статистика. Същевременно хората с висше образование, с изключение на жителите на Москва и на Санкт Петербург, по-често казват, че благосъстоянието им през последните години се е влошило, отколкото хората без висше образование.

Още: Путин няма смартфон: В близкия му кръг са принудени да ползват пишещи машини

Най-добре се чувстват жителите на регионите с развита военна промишленост и това не е чудно. Ако като цяло в икономиката заплатите реално са нараснали с 9,1 процента, в отбранителната промишленост увеличението е с 12,3 на сто. Установено е също, че сред представителите на всички националности най-сигурно се чувстват етническите руснаци.

Руснаците не бързат да харчат парите си

Друго любопитно наблюдение гласи, че въпреки усещането за благополучие, руснаците не са започнали да си купуват стоки за дълготрайна употреба, т.е. дрехи, техника, автомобили, недвижими имоти и т.н. - стремят се да пестят повече за черни дни. Освен това се е увеличил броят на руснаците, които биха издържали няколко месеца в случай, че загубят доходите си.

Това, от което руснаците определено не пестят, са развлеченията. Обяснението на професорката от Московския държавен университет Наталия Зубаревич е, че "в тревожни времена руснаците обичат да ядат и пият". Тя открива потвърждението за това в ръста на търсенето на различни услуги в регионите, които са близо до фронта.

Още: Заради войната: Вече половината руснаци не могат да покриват ежедневните си разходи

Снимка: Telegram

Икономиката се забавя. Какво ще последва?

Още през 2025 година обаче отговорите на руснаците на същите тези въпроси могат да се окажат съвсем други, смята Синика Парвиайнен от Банка Финландия. Последните статистически данни и повечето прогнози сочат, че руската икономика се забавя. Повечето частни компании вече не могат да повишават заплатите с предишното темпо.

Финландски икономисти са направили прогноза, съгласно която през 2025 година руската икономика ще нарасне с два процента, след което ще добавя само по един процент годишно, т.е. ще започне да стагнира. Евентуален край на войната би могъл да промени ситуацията, но експертите смятат, че това е малко вероятно. А едно временно примирие принципно не би променило нищо.

Още: Официална руска статистика: Всеки седми руснак е под линията на бедност

Ако си представим, че Русия приключи тази война, без да започне да се готви за нова, икономиката ще стане по-балансирана. Освен това в този случай на пазара на труда ще излязат и демобилизираните военни. По отношение на тях обаче ще трябва да се решава сложният въпрос с реинтеграцията.

„Тези хора няма да получават толкова високи заплати, колкото на фронта, но в икономически смисъл в това няма проблем - ще се повъртят известно време и година по-късно ще се съгласят на по-ниска заплата", казва за ДВ директорът на Европейския център за анализи и стратегии CASE Дмитрий Некрасов.

Източник: "Дойче веле"

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивелин Стоянов
Ивелин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес