Пропаганда, корупция и разузнаване: Оръжията на Кремъл на Балканите (ВИДЕО)

29 април 2025, 17:35 часа • 1260 | прочитания

В днешното изданието на „Видимо и невидимо: Балканите“, водено от Евлоги Станчев, вниманието е насочено към нарастващото хибридно влияние на Кремъл в региона и свързаните с него заплахи за сигурността. Събеседник в студиото е проф. Тодор Тагарев – военен експерт, бивш министър на отбраната и авторитет в сферата на сигурността.

По мнението на проф. Тагарев амбициите на Кремъл в днешно време по отношение на балканския регион не се водят от ясна геостратегическа доктрина, както в миналото, а по-скоро се използва всяка възможност за отслабване на Европа, манипулирайки крехката регионална стабилност и историческите напрежения. От друга страна, Русия подпомага Сърбия – основния си съюзник в региона – в опитите ѝ да поддържа и разширява влиянието си в Босна, Косово, Северна Македония и Черна гора.

В разговора е разгледан подробно примерът с Черна гора като класически случай на хибридна война, водена от Русия. Кремъл е действал на множество фронтове: чрез икономическо проникване, разузнавателна дейност, пряка политическа намеса и медийна пропаганда. Още: Проф. Георги Фотев: Тези, които питат какви са тези европейски ценности, са срещу България (ВИДЕО)

Основен инструмент е придобиването на ключови предприятия – руският олигарх Олег Дерипаска купува най-голямото индустриално предприятие в страната – алуминиевия комбинат и свързаните бокситни мини, използвани впоследствие като средство за политически натиск.

Друг важен аспект на руската стратегия е контролът върху медиите. Пример за това е дейността на Константин Малофеев – руски олигарх, който финансира телевизия в Черна гора, използвана за разпространение на пропаганда срещу евроатлантическата интеграция на страната. В допълнение, в Черна гора действа и генералът от руското разузнаване Леонид Решетников. Той организира мащабна пропагандна кампания, целяща да убеди черногорската общественост, че членството в НАТО ще доведе до катастрофални последици за страната. Под негово влияние се провеждат дезинформационни кампании и се подпомага координирането на антиправителствени действия.

Професор Тагарев отбелязва, че същите хибридни методи се използват и в България – чрез икономическо влияние, медийна пропаганда, финансиране на партии и националистически организации с проруска ориентация. Всичко това създава сериозен риск за националната сигурност и изисква адекватни действия от страна на институциите.

Проф. Тагарев подчертава, че евентуално прекратяване на бойните действия в Украйна би освободило ресурси на Кремъл за засилване на хибридното влияние върху Западните Балкани. Русия би действала не с пряка военна сила, а чрез купени медии, финансирани партии и „активиране“ на вътрешни проводници на дестабилизация. Още: Михаил Станчев: Идеята за Балтийско-Черноморския съюз не противоречи на НАТО и ЕС, а ги допълва (ВИДЕО)

Ключов въпрос в разговора е как да се противодейства на руското хибридно влияние. Според проф. Тагарев основната слабост е в институциите – без ефективни разузнавателни, контраразузнавателни и правоохранителни органи всички други усилия остават недостатъчни. За пример са дадени Румъния и Великобритания, където службите действат бързо и ефективно, за разлика от България. Особено внимание се отделя и на медиите – дори обществените, финансирани от данъкоплатците, които под претекст че дават право на „другата гледна точка“, стават проводник на антидържавни послания.

Целият разговор на Евлоги Станчев и проф. Тодор Тагарев гледайте във видеото.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес