Ако от АПИ продължава да няма реакция след трагедията със Сияна, шефът ѝ да си подаде оставката. Това смята депутатът от ИТН Станислав Балабанов. „Жалко е, че трябва да се случи нещо подобно, за да отвори вратата към взимането на крайни и ясни решения. След като се крие, след като няма аргументи по темата, след като не иска да даде информация, то нека инжинер Йордан Вълчев си подаде оставката”, обясни Балабанов в ефира на NOVA. Според него регионалният министър Иван Иванов е предприел действия и е видно, че ведомството му работи.
„Издава заповеди за проверки. Тоест, министерството работи, АПИ мълчи. Логично е, който носи отговорност да я поеме и ако трябва да си подаде оставката, защото по този начин ще се даде знак към българското общество, че всъщност има наказани”, поясни Балабанов. Още: Балабанов за вота на недоверие: Трите проруски партии са в безтегловност (ВИДЕО)
Първо да мислим за България
„Според мен България е прекалено далеч от политическите решения в САЩ в момента. Защото ако си спомнете още след като Доналд Тръмп беше избран за президент едва ли не медиите в България казаха "Ами сега политическата класа как ще реагира?". Това е по-скоро в сферата на теорията на конспирациите, тъй като българските политици и въобще държавници, които управляват процесите в една конкретна държава, трябва на първо място да мислят за нея, а не да се вълнуват от други страни”, каза още депутатът.
„Ако сега американският президент е наложил мита на Китай за 34%, китайската държава преди е налагала 67%. Европейският Съюз преди е налагал 39% мита на САЩ, а сега Тръмп отвърна с 20%”, поясни Балабанов. Още: ИТН се възползват от един от вариантите, които Киселова предложи за МЕЧ
Какво поиска протестът
Припомняме че вчера се състоя протест пред Министерството на вътрешните работи. Демонстрацията, под надслов „Вън Пеевски и мафията от МВР и властта”, беше организирана от гражданското движение „БОЕЦ”. Основното искане - оставка на вътрешния министър Даниел Митов. Като мотив за недоволството протестиращите изтъкнаха казуса с контрабанден канал за цигари в Пловдив. Преди ден Митов обяви, че по случая е извършена проверка, а данните от нея са засекретени и изпратени на прокуратурата. По негово искане е отстранен и заместник-директорът на ГДБОП Калин Литов, за когото по-късно стана ясно, че е преназначен на длъжност, която няма общо с дирекцията.
„След като министър Митов е предприел конкретни действия и го защитава, значи министерството си е свършило работата. От тук нататък ще проверим какъв ще бъде ефектът. Ако продължава в този сегмент да има проблем, всички ще си понесат отговорността, че не са се свършили работата и този казус политически ще приключи”, смята депутатът. Още: Кордон от 15 полицаи спря "БОЕЦ" да връчи в МВР заповед за дисциплинарно уволнение на Митов (ВИДЕО)
Пеевски бил опозиция
На въпрос част от коалицията или част от опозицията е Пеевски, Балабанов отговори: „От опозицията, разбира се. Мнозинството в парламента е ясно равнопоставено. 121 срещу 119. Колегите от ДПС-ДПС продължават да са част от мнозинството. Оттам нататък Пеевски е част от онези 119, които колкото и вотове на недоверие да има, няма как да бъдат успешни, защото едно правителство се сваля с 121 депутата”, коментира Балабанов.