„Не чух коментар от държавен глава, чух от политика Румен Радев. Това се две различни личности за мен“. Това заяви в предаването „Защо, господин министър“ по bTV Мирослав Боршош, министър на туризма, по повод коментар на президента Румен Радев за 100-те дни на кабинет „Желязков“. Ако президентът има критики към управлението, трябва ясно да ги заяви и да ги аргументира. Ние в такъв разговор с президентската институция не можем да влезем. Г-н Радев се опитва да атакува или да руши авторитета на правителството без нито един аргумент, коментира Боршош. Още: Коя ще е ябълката на раздора в кабинета: Анализ на АКФ
Той припомни на Радев, че две от политическите сили, които са го издигнали за президент – БСП и „Има такъв народ“, са част от управляващото мнозинство, което стои зад кабинета. Правителството много ясно показа, че взима самостоятелни решения на база програмата, подкрепена от коалицията, която е зад него“, обяви още Боршош.
Още: Радев: Нашата хилядолетна история е доказала, че България е била силна и просперираща (ВИДЕО)
Какъв летен туристически сезон ни очаква
Още: Предозиране: Според ИТН за 100 дни правителството е свършило работа като за 3 години
„Е с една дума – добър“. Така Боршош отговори на въпроса какъв летен туристически сезон ни очаква. Въпросът е какво наричаме „сезон“. Що се отнася до Черноморието, в момента това са само 3 месеца. Задача пред нас, пред местната власт и бранша е той да стане поне 6 месеца. Другото е планинският ни туризъм да е активен 365 дни, уточни министърът на туризма.
Относно туристическият пазар той обяви, че пазарите ни в Румъния и Полша са в добро състояние. След COVID кризата обаче има спад на германския и на британския пазар. Според Боршош влизането ни в Шенген няма да повлияе на вътрешния ни туристически пазар, който ще запази добри нива.
„Промяната кара и нас, и бранша да сме още по-мотивирани за по-добри услуги“, допълни той. Боршош обяви, че ще продължи дискусията дали да има по-ниско ДДС за ресторантьорския и туристическия бранш и ако е оправдано, ще бъде предложена диференцирана ставка в бюджета за 2026 г.
Липсата на работна ръка и спасители на плажа
Още: Проучване: Румен Радев или парламентът - кой печели народната любов?
„Дълги години нищо не е правено, за да се реши този проблем. Трябва да има много ясна държавна политика“, коментира министърът на туризма относно липсата на работна ръка в хотелите и ресторантите. Боршош припомни, че недостигът на работна ръка не е проблем само в туристическия бранш у нас и е проблем за цяла Европа.
По думите му, за да се улесни наемането на работници от страни извън ЕС, са увеличени бюджетите на консулските служби и се работи по облекчаване на процеса чрез издаване на електронни визи. „Браншът е достатъчно подготвен, знае ,че трябва да започне по-рано този процес – преди сезона“, допълни министърът.
Боршош уточни, че в момента се прави анализ колко точно чужди работници са нужни на нашия туристически бранш.
Относно Наредбата за водноспасителната дейност, която беше приета миналата година, но действието ѝ беше отложено, Боршош каза, че тя влиза в сила. „Да, има недостиг на спасители, особено на медицински персонал, но след тежки разговори се разбрахме всичко това да бъде осигурено. Няма да го оставим на добрата дума, а ще има постоянни проверки дали сигурността на летуващите ще бъде осигурена“, зави Мирослав Боршош.
Още: Анализатор: Правителството няма нужда от мнозинство