Преговорите между България и Турция по договора с турската компания "Боташ" са били тайни и са водени без протоколи или паметни бележки от проведените срещи. Тези скандални разкрития са част от отговора на министъра на енергетиката Жечо Станков на въпрос по парламентарен контрол на депутата от "Продължаваме промяната - Демократична България" Ивайло Мирчев.
В своето питане народният представител дава контекста на темата със договора за споразумението между "Булгаргаз", „"Булгартрансгаз" и "Боташ", според която загубата на първото дружество по договора е на стойност 280 милиона лева само за 2024 г., а до март 2025 г. вече е 250 милиона лева. Мирчев пита каква е ролята на бившият енергиен министър и шеф на "Булгартрансгаз" Владимир Малинов по договаряне на мащабния договор, на което енергийния министър Станков не споменава името на предшественика си.
Още: Договора с "Боташ": Плащаме по 1 млн. лева дневно за нещо, което не можем да ползваме
"В рамките на проведена на 9 декември 2022 г. официална среща между Президентите на България и Турция е постигната договореност за засилване на сътрудничеството между страните в областите икономика, енергетика, миграция, сигурност и транспортна свързаност. След тази среща са проведени преговори между министъра на енергетиката на България и представители на ръководствата на "Булгаргаз" ЕАД и "Боташ", но в енергийното министерство липсват паметни бележки или протоколи от проведените срещи", пише министър Станков. Впоследствие на 30 декември същата година е подписан договора между турското и българското газово дружество, заедно с Тристранен протокол между трите компании, чийто предмет е наличието на техническа възможност за пренос на природен газ, е посочено още в отговора.
Снимка: бившият служебен премиер Гълъб Донев - вдясно, източник: БГНЕС
Предоговаряне?
Припомняме, че по-рано през месеца енергийният министър Жечо Станков успя да договори с турския си колега Алпарслан Байрактар до 2 май тази година да се разгледат възможностите за подобряване на позициите и на София, и на Анкара по темата, а от своя страна компаниите от двете държави да разгледат "задълбочено" нови варианти за промяна в договора. Данните са отново предоставени по парламентарен контрол на въпрос, зададен от депутата от ПП-ДБ Мартин Димитров.
През март и април сагата за сделката с "Боташ" доведе до политически сблъсъци между бивша и настояща власт, а името на президента Румен Радев отново бе замесено в спора. Причината - договорът бе подписан от бившия служебен министър на енергетиката Росен Христов, назначен именно от държавния глава.
Още: Кавгата Радев-Борисов за "Боташ" ескалира: Президентът отвърна с корупционен списък
"Да критикуваш договора с "Боташ", само преди година да си казал, че той е печатница на пари за българите, а днес да пращаш емисари във Вашингтон и да търсиш благоволение, като им предлагаш именно капацитета на "Боташ" за американски втечнен газ за Европа, е лицемерие". По този начин на 10 април президентът Румен Радев отвърна на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, който заяви, че е "лицемерие", ако някой е разпоредил сключване на договор, после да прехвърля вината към други хора.
Снимка: Жечо Станков, БГНЕС
Лидерът на ГЕРБ бе заявил: "Най-после мечтата на частните търговци се сбъдна - мощният държавен оператор "Булгаргаз" е фалирал" заради "Боташ" и "Топлофикация" - София. По думите му, държавата е в това положение заради хората, които са причината за подписването на договора с турската компания. Той директно обвини президента Румен Радев, като отбеляза, че договорът е щял да бъде успешен, ако са договорени 16-17 танкера. "Като няма кораби с втечнен газ, този договор е безсмислен", смята Борисов.
Той дори прати президента Румен Радев да се моли на турския си колега Реджеп Ердоган за предоговаряне на документа.
Още: Кутев: Договорът с "Боташ" изглеждаше разумно
Покъртителни условия
По въпросния договор страната ни плаща 1 млн. лева дневно за капацитет на турската компания "Боташ", който реално не може да използва, стана ясно от думите на енергийния министър Жечо Станков по време на изслушване в парламента на 9 април. Наскоро се разбра, че държавният газов доставчик вече е платил стотици милиони по този договор, и то без на практика да ползва услугата, за която плаща, а от девет месеца изобщо не може да си позволи да плаща. Дружеството не може да прекрати договора, освен ако не плати цялата сума - близо 4 млрд. лева.
Министърът посочи, че в договора е предвиден капацитет за регазификация и съхранение в размер на 1,8 млрд. куб. м, докато на практика възможният обем е до 1,3 млрд. куб. м. Разликата от 500 млн. куб. м, според него, е била "премълчана". Още при подписването на споразумението "Булгаргаз" е предупредил, че България ще трябва да заплаща такса за доставка на 53 200 мегаватчаса (MWh) дневно, независимо дали услугата се използва.
Още: Договорът с "Боташ" е параграф 22
И отговора на бившата власт
Преди седмица пък бившият служебен министър на енергетиката Росен Христов също се включи в обществения дебат по темата и коментира, че е възможно договорът с "Боташ" да се предоговори, макар и да няма такава клауза. "Целият шум около договора представлява хвърляне на пясък в очите на хората, димна завеса да се прикрият истинските проблеми. Това, че се дължат неустойки, означава, че договорът не се използва. Има как да го използваме. Той беше създаден, за да се доставя втечнен газ с танкери. Турция беше единствената страна, която можеше да го осигури", посочи Христов пред Bulgaria ON AIR.
Още: Бивш енергиен министър заплаши да съди държавата за обвиненията за договора с "Боташ"
Снимка: Actualno.com
Той обясни, че договорът не се използва, защото "Булгаргаз" губи пазарен дял и е в тежко финансово състояние. "Големият проблем е "Топлофикация София". Тя дължи на "Булгаргаз" над 1 млрд. лв. и продължава да черпи газ. Другата половина са останалите клиенти, които отиват прогресивно към частни търговци, които внасят много по-евтин газ от Русия през Гърция. На "Булгаргаз" му е забранено да внася руски газ, той е длъжен да работи с втечнен газ. По този начин е по-скъп. Клиентите търсят по-евтиното и отиват при частни търговци. "Булгаргаз" има около 50% пазарен дял. Много скоро ще трябва да плаща неустойки по договора с Азербайджан", прогнозира бившият служебен министър на енергетиката.
Според него ползваме 1/4 или 1/3 от договора с "Боташ". "Парламентът, вместо да се занимава със законодателна дейност, не прави никакви изслушвания по тези закони, а всеки ден са изслушвания за "Боташ" и комисии. В Народното събрание (НС) вече опозиция няма. Всички се смесиха и управляват с цел държане на властта", заяви Христов.
Още: Временната комисия за споразумението с "Боташ" изиска отчетите на "Булгаргаз"