В днешното издание на “Видимо и невидимо: Място за мислене” водещият Деян Кюранов ни въвежда в размисъл за ценностите, обществото и идентичността през разговора си с изтъкнатия социолог проф. Георги Фотев. Гостът има огромен принос към българската наука. С над 350 книги и статии, множество титли, той оставя дълбок отпечатък сред професионалистите и обществено ангажираните хора.
Проф. Фотев разглежда темата за войната, но не само като истинска, въоръжена война, а и като метафора за сблъсъка на ценности в съвременна Европа и България. Той обръща внимание, че в момента у нас често се спори и дори се спекулира с понятието “европейски ценности”. Според него някои агресивни и дори враждебни сили се опитват да внушат съмнение какво означават тези ценности, но всъщност тяхната цел е да отслабят българското общество. Той подчертава, че големите фигури от Българското възраждане като Раковски, Ботев и Левски са изповядвали именно тези ценности и че мястото на България е неделимо от европейското семейство. Още: Михаил Станчев: Идеята за Балтийско-Черноморския съюз не противоречи на НАТО и ЕС, а ги допълва (ВИДЕО)
Според госта пасивността на българското общество е тревожна, особено на фона на активните граждански движения и протести в други страни от региона. Проф. Фотев споделя своите размишления за това защо у нас липсва импулсът за масова гражданска активност и откроява кризата на ценностите като една от основните причини. Той посочва като особено потискащо явление масовия отказ от гласуване и липсата на доверие в институциите.
В разговора се обсъжда темата за достойнството на българския народ и как тя е свързана с националните празници и ценности. Проф. Фотев обяснява, че макар 3 март да е важна историческа дата, не може да се приеме за национален празник в духа на другите европейски страни – тъй като празнува освобождението, извършено “отвън”, което води до манталитет на зависимост и уязвено достойнство. Той подчертава, че основните европейски ценности са свободата, достойнството и равенството пред закона. Ако някоя от тях бъде нарушена или загубена, тогава и цялото общество губи своята истинска същност и смисъл.
Гостът изразява остра критика към масовото разпространение на фалшиви послания в медиите и в речта на политиците, което води до отчуждение и цинизъм у гражданите. Привежда пример с проведено изследване, където думата “достойнство” се появява едва в 0,2% от отговорите – показателно за ниското самочувствие и разклатената ценностна система. Още: Георги Ангелов: Внушаването на страх и чувство за малоценност са ключови инструменти на руската дезинформация (ВИДЕО)
Проф. Фотев подчертава нуждата човек да запази човешкото в себе си – да бъде смел, да казва истината, да бъде честен и да отстоява своите ценности, дори когато бъдещето изглежда мрачно или объркано.
Целият разговор на Деян Кюранов и проф. Георги Фотев гледайте във видеото.