Красимир Вълчев: Не предлагаме задължителна религия, а час по възпитание в добродетели

28 април 2025, 19:52 часа • 412 | прочитания

Има и негативни, но има и реакции в подкрепа на предложението за въвеждането на предмета „Добродетели и религии“. Никой, който не желае да учи религия, няма да бъде задължен. Това, което предлагаме не е задължителна религия, а предлагаме един допълнителен час по възпитание в добродетели. Това каза днес пред журналисти министърът на образованието и науката Красимир Вълчев. Коментарът му бе в отговор на въпрос, свързан с това как може да се успокоят учениците и родителите по повод обявената идея за въвеждането на предмета „Добродетели и религии“, предава БТА.

Имаме и организации, които дори отричат възпитателната функция в образованието, а тя трябва да се усилва във всеки един час, но с предлагането на този допълнителен час ние поставяме фокуса върху възпитанието. Традиционно всяка образователна система има за цел да възпитава в национално самосъзнание, в добродетели, в граждански ценности. В този час, който ние ще предложим, или в тази алтернативна програма за добродетели и етика, ще има етично възпитание, ще има възпитание в граждански ценности, ще има и формиране на исторически компетентности. До 8 май, както заявих, ще представим концепцията за програмата“, категоричен е образователният министър.

Още: "Нашата мила родина е една голяма пералня за пари": Църквата и средствата за учебници по религия

И в момента в българската образователна система се учи религия и това, което ние ще предложим, в никакъв случай не променя светския характер на образователната система, заяви за пореден път министър Красимир Вълчев. Той каза, че образователните системи във всички европейски страни, в които се учи религия, са светски. Светско образование не означава бездуховно образование, шансът на нашите деца да живеят в по-добро и хармонично общество е днес да усилим възпитателната функция, и то специално на възпитанието в добродетели. И в момента имаме познания за религиите, заложени в различни учебни програми. Образователните системи са най-контролираната и най-безопасната среда за формирането на ценности чрез религията, коментира още министър Вълчев.

Митовете за новите часове

Преди дни министърът отбеляза, че в последните седмици са се чули редица мнения - подкрепящи, критични, конструктивни.

"Чухме и някои неверни тези и аз се чувствам длъжен да ги коментирам, като тази, че предлагаме задължително вероучение или ще отменим светския характер на образованието. Българското образование е светско и ще остане такова, както е във всички други европейски страни, в които се учи религия", увери Вълчев. Той бе категоричен, че всяка образователна система има за цел да направи децата, освен знаещи и можещи, и добри хора. 

Още: Хомофобията, Старият Завет и часовете по религия: Отговорът на Вълчев внесе яснота (ВИДЕО)

По въпроса със запознаването с вероучението и религиите, с постулатите и максимите, които те прокарват, изпълнителният дикретор на Националната мрежа за деца Георги Богданов каза следното: "Безусловно поддържаме намереното на МОН децата да бъдат учени на етика, морал и ценности, но това следва да става по недогматичен начин, в режим на дискусия, примери, интерактивни ролеви игри, споделяне на емоции и следване на личен пример, даван от значимите възрастни, в т.ч. учителите и по всички учебни предмети. Вместо това сме свидетели на твърди намерения от страна на МОН за промени от забранителен характер и включване на предмет, който ще налага мироглед на учениците и ще противоречи на светския характер на образованието в Република България".

"Не предлагаме час по религия": Образователният министър за Зевс, Исус и митовете за новите часове в училищата (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес