Министърът на културата Мариан Бачев не работи за опазване на културното ни наследство и поставя целия културен сектор под риск да стане поредната жертва на действащия корупционен модел на управление на държавата. В случай, че не предприеме мерки за опазване на недвижимото културно наследство на България, настояваме да подаде оставка. Това се казва в позиция на „Продължаваме промяната“ изпратена до медиите.
ОЩЕ: Съюзът на артистите: Сто дни Мариан Бачев бездейства
От ПП предупреждават, че богатото българско културно наследство е под тежък риск след години наред порочни практики при опазването му, институционален регрес и корупционен натиск.
Какви са обвиненията?
Мониторинг на Националния институт за недвижимо културно наследство, проведен за първи път от десетилетия насам през 2021 г., показа, че 10% от наследството ни е безвъзвратно загубено, 35% е в аварийно състояние, а 40% е с нарушена автентичност. "Това означава, че 85% от обектите могат да бъдат изгубени за България, за Европа и за света", обясняват от ПП.
На базата на този анализ, по инициатива на института и ръководството му е предложен план за стратегически мерки и спешни действия за спасяване на културното ни наследство. Изготвена е включително Пътна карта за възстановяване на системата на опазване, направени са стъпки за връщане на научноизследователската работа в сферата и базисно започва възстановяването на Националния институт за недвижимо културно наследство, с попълнен щат и осигурена експертиза.
ОЩЕ: Мариан Бачев откри българския щанд на Лондонския панаир на книгата
От партията обясняват, че вместо да стъпи на постигнатото и да го развие, настоящото ръководство на Министерството на културата:
- Отказа домакинството на България на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, планирана за юли 2025 г и така се отказа от вече осигурена възможност за защита на наследството ни и подобряване на международния ни престиж;
- Отказа признание за професионален стаж, придобит чрез съвместната програма на Националния институт за недвижимо културно наследство и престижната френска школа École de Chaillot. Тя има над сто и тридесет годишна история, а по нея са обучени над сто български архитекти и реставратори. Този отказ саботира стратегическото изграждане на национален експертен капацитет;
- Отстрани ръководството на Националния институт за недвижимо културно наследство, избрано след легитимен конкурс, безспорна биография в сферата на опазването на международно ниво и публичен отчет;
- Не проведе прозрачен дебат за действията и политиките си в сектора и не се съобрази с обоснованото мнение на гилдията в защита на досегашното ръководство на института;
- Направи скандално назначение на нов временно изпълняващ длъжността директор, без опит в опазването на културното наследство, без участие в академични или международни проекти и с неясна визия за посоката на развитие на института - индикатор за възможни корупционни практики.
ОЩЕ: Провал на срещата на ЮНЕСКО в София, мести се в Париж (ДОКУМЕНТ)
„Действията и бездействията на настоящото ръководство на Министерството на културата са силно обезпокоителни. Те показват, че вместо ясна стратегия и политики за опазване и развитие на българското културно наследство, приоритет за министерството е безпринципното трудоустрояване на некомпетентни кадри. Нашето културно наследство е не само идентичност и връзка между миналото и бъдещето ни, но и отговорност. Да го съхраним е национална кауза“, категорични са от ПП.