Какво ще е времето за абитуриентските балове? Говори климатолог

28 април 2025, 12:06 часа • 377 | прочитания

"Месец март беше странен, а април е още по-странен. Имахме големи контрасти – снежно начало на месеца, което не е типично за нашата страна, и дълъг период на по-високи температури. Април ще завърши със средномесечни температури малко по-ниски от обичайното", каза климатологът Симеон Матев.

Във вторник и сряда над страната се очаква да се установи слънчево и студено време, което е предпоставка за по-ниски температури – между 1 и 6 градуса. "Има голяма вероятност за ниски минимални стойности и слана. От четвъртък нататък вероятността за слани рязко намалява и в началото на май температурите ще бъдат около и дори малко над нормата“, обясни Матев пред "Фокус".

В началото на май температурите ще се повишават, като в следобедните часове ще достигат над 20 градуса, а на места и до 26-27. "Тези температурни амплитуди не са толкова големи, но са неприятни по отношение на комфорта на човек – за кратко време отиваме от минусови температури на над 25 градуса. Ще имаме и денонощни амплитуди, които ще бъдат над 20 градуса, но това е характерна черта на нашия климат“, обясни климатологът.

Още: Седмична прогноза за времето за 28 април - 4 май 2025 г.

На 1 и 2 май се очакват краткотрайни валежи в планинските райони на Западна България. На 3 и 4 вероятността за валежи намалява, но на 5 и 6 май в по-голямата част от страната в следобедните часове ще превалява и прегърмява.

Какво време ще очаква абитуриентите?

Периодът от 22 май до края на месеца традиционно е един от най-валежните в годината. Такъв се очаква да бъде и сега. Симеон Матев очаква екстремно време и през лятото. "Лятото е сезонът в Българя, който се е променил най-много в последните години. Метеорологичните условия, които определят лятото, са в такъв етап на развитие, че не предполагат хладно лято. Последното ни нормално лято беше преди 20 години. Не знам дали ще счупим рекорд, но се пригответе за дълъг сух и горещ период“, предупреди той.

Снимка: Actualno.com

Климатологът коментира и причините за наводненията в Северозападна България. По думите му те са комплексни. "В Лехчево са паднали 103 литра на квадратен метър за едно денонощие. Основният интензивен валеж е бил от порядъка на 70 литра на квадратен метър за около час.“

Още: „Динамиката винаги идва от запад, не само модата“: Прогнозата за времето с проф. Георги Рачев

Освен интензивните валежи обаче причините трябва да се търсят и в затлачените и непочиствани дерета на реките и дигите, които препятстват оттичането на води от извалявания, обясни Матев и добави, че подобни ситуации вероятно ще имаме и занапред. "В началото на април в община Георги Дамяново, Монтанско, също имаше залети къщи. Явно не се учим от грешките си“, допълни той.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивелин Стоянов
Ивелин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес