Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как се прави вино от малини

01 ноември 2021, 08:35 часа

Ликьорите и вината са едни от най-ароматните алкохолни напитки. В повечето случаи по този показател те "превъзхождат" дори класическите гроздови напитки. Малиновите вина обикновено са малко по-ниско алкохолни от вината от грозде.

Лечебните свойства на малиновите компоти и бульони са напълно приложими и за виното. Чаша горещо полусухо вино е един от най-добрите начини да спрете температурата на примръзнал човек. Е, ако всички лекарства бяха толкова вкусни, сигурно много хора биха искали да се лекуват.

• Домашното малиново вино се прави не само от пресни плодове. Не по-малко вкусна и не отстъпваща по качество ще бъде напитката, ако вземете замразени зрънца или дори ферментирало малиново сладко.

• За вина, произведени за дългосрочно съхранение, трябва да се вземат само здрави и узрели малини. Не трябва да има гнили.

• Препоръчително е да не миете малините, но ако трябва да направите това, зрънцата трябва да бъдат напълно изсушени, поставени в гевгир или върху сито.

• След това от горските плодове се приготвя пюрето. За тези цел може да се използва сокоизстисквачка с ниска скорост или просто месомелачка.

• След това към малините се добавя захар, може и малко вода и се оставя няколко дни, така че сокът да изтече.

• След това сместа се филтрира, докато плодовете се пресоват. След това се прецеждат и течността се налива в стъклени съдове.

• За ускоряване на процеса на ферментация към мъстта може да се добавят малко стафиди. Желателно е да не се мият, както и малините, за да не се отмие "дивата" мая.

• Повече винопроизводство зависи от рецептата за напитката. Има рецепти, за които виното трябва да се съхранява дълго време. И има някои рецепти, които предполагат първата дегустация да е само след няколко дни.

Домашно малиново вино - класическа рецепта

Старите, доказани от повече от поколение рецепти за домашно ароматно вино, базирани на технологията за производство на вино от горски плодове.

Съставки:

• литрова кана червени малини;

• един литър филтрирана вода;

• Един килограм захар, за предпочитане нерафинирана.

Методът на приготвяне е същия, както  посочения. След това оставете сместа за 10 дни за ферментация в топло помещение без светлина. Оптималната температура е от 18 до 25 градуса. Преточвайте го веднъж дневно.

Виното трябва да ферментира добре, може да отнеме от един до два месеца. През това време не докосвайте бутилката, не отстранявайте хидравличното уплътнение и не разклащайте съдържанието.

Когато е готово, отцедете младата напитка през сламка в друга бутилка и я опитайте. По желание може да се подслади или да се остави така.

Гергана Йорданова
Гергана Йорданова Отговорен редактор
Новините днес