В САЩ се притесняват: Стив Уиткоф прегръща руските опорки

12 април 2025, 00:57 часа • 5284 | прочитания

По-малко от 48 часа след вечеря с Кирил Дмитриев - преговарящия, изпратен от Владимир Путин във Вашингтон миналата седмица, Стив Уиткоф, специалният пратеник на САЩ, водещ преговорите с Москва, седна с президента Доналд Тръмп в Белия дом и отправи ясно послание: „Най-бързият начин да се постигне прекратяване на огъня в Украйна е да се подкрепи стратегия, която ще даде на Русия собствеността върху четирите източноукраински региона, които тя опита да анексира незаконно през 2022 г.“ Това обявиха пред Ройтерс двама американски служители и други петима, запознати със ситуацията. Това беше позиция, която Уиткоф е изтъквал и преди – най-пресният пример е в интервю за подкаста на Тъкър Карлсън миналия месец. Подобни отстъпки обаче са категорично неприемливи за Киев, предава Ройтерс.

Още: Главен преговарящ на Тръмп натиска в посоката на Путин за окупираните украински земи (ВИДЕО)

По време на срещата с Тръмп генерал Кийт Келог, първоначално определен от Тръмп за пратеник на президента в Украйна, се противопостави на Уиткоф, като каза, че Украйна, въпреки че желае да преговаря за някои условия, свързани със спорната земя, никога няма да се съгласи едностранно да отстъпи пълната собственост върху териториите на Русия, казаха двама от източниците. Срещата в крайна сметка приключи без Тръмп да вземе решение за промяна на стратегията на САЩ. Днес Уиткоф проведе близо 4-часова среща с Путин.

В нарушение на нормалните процедури за сигурност Уиткоф покани Кирил Дмитриев, руския пратеник, който е под санкции на САЩ след нахлуването на Русия в Украйна, в личната си резиденция на вечеря преди срещата в Белия дом. Това притесни мнозина в Белия дом и Държавния департамент, съобщават за Ройтерс двама души, запознати със ситуацията. Американски служители избягват да приемат служители от Русия, която разработи усъвършенствани разузнавателни способности, в домовете си.

Още: След близо 4 часа: Приключи срещата между Уиткоф и Путин, има ли резултат?

Вечерята беше пренасрочена и вместо това се проведе в Белия дом. Уиткоф, който е стар приятел на Тръмп и помогна за осигуряването на ключови дипломатически победи на президента, получи известна подкрепа от скептиците на Републиканската партия за Украйна, но предложенията му предизвикаха възмущение сред други републиканци, които смятат, че администрацията се е обърнала твърде рязко към Москва. Някои републиканци от Капитолийския хълм бяха толкова загрижени за очевидната проруска позиция на Уиткоф в интервюто с Карлсън, че някои от тях се обадиха след това на съветника по националната сигурност Майк Уолц и на държавния секретар Марко Рубио, за да се оплачат, казва човек, запознат с обажданията.

Откакто встъпи в длъжност през януари, Тръмп преобърна външната политика на САЩ, притискайки Украйна да се съгласи на прекратяване на огъня, като същевременно облекчи много от мерките, предприети от администрацията на Байдън срещу Русия заради нейната пълномащабна инвазия през 2022 г. срещу нейния съсед.

Още: Уиткоф се подмаза на Путин (ВИДЕО)

Някои американски и европейски служители се притесняват, че докато Уиткоф следва стратегията на Тръмп, руснаците се възползват от липсата му на опит на масата за преговори, твърдят двамата американски служители и повече от дузина други източници, запознати с вътрешните обсъждания на администрацията, включително западни дипломати.

„Уиткоф трябва да си отиде и Рубио трябва да заеме неговото място“, гласи писмо от 26 март от Ерик Ливайн, основен дарител на републиканците. Писмото, изпратено до група, включваща републикански донори и видяно от Ройтерс, е написано след интервюто с Карлсън и критикува Уиткоф, че хвали Путин.

Тръмп многократно е заявявал, че иска да посредничи за прекратяване на огъня в Украйна до май, твърдейки, че САЩ трябва да прекратят конфликта, който уби стотици хиляди и рискува пряка конфронтация между САЩ и ядрено въоръжената Русия. Но две споразумения за частично прекратяване на огъня – едно за енергийна инфраструктура и едно за Черно море – са в застой и президентът е разочарован от липсата на напредък.

Нарастващата роля на Уиткоф притеснява мнозина

Стив Уиткоф играе централна – и все по-значима роля във външната политика на администрацията на Тръмп. Дори преди Тръмп да встъпи в длъжност, Уиткоф помогна за осигуряването на дълго търсено примирие в Газа, което оттогава се провали, а по-късно договори връщането на американския гражданин Марк Фогел от Русия. Той пътува до Русия в петък, за да се срещне с Путин и се очаква в Близкия изток за разговори с Иран в събота, на практика ръководейки още една задача с най-висок приоритет за националната сигурност.

Уиткоф за първи път изложи публично идеята за предаване на Русия на четирите украински региона – Луганск, Донецк, Запорожие и Херсон, в интервюто с Карлсън от 21 март. „Те са рускоезични“, каза той за източните територии. „Има референдуми, на които огромното мнозинство от хората са посочили, че искат да бъдат под управлението на Русия“, добави Уиткоф, повтаряйки напълно опорните точки на Кремъл.

Още: "Това може да е последното ни мирно лято в Европа": Путин с ясен план как да тества дали работи чл. 5 на НАТО

Коментарите на Уиткоф шокираха много американски служители по националната сигурност – реториката на специалния пратеник отразява тази на руските служители. Западните правителства нарекоха набързо организираните гласувания на референдума фиктивни и обещаха да не признават резултатите от тях. Само няколко дни след интервюто с Карлсън, Wall Street Journal, собственост на News Corp на Рупърт Мърдок, публикува статия, озаглавена „Стив Уиткоф застава на страната на Кремъл“.

Демократите също се включиха в критиките към новата администрация и външната й политика. „Уиткоф и Тръмп извършиха кардинален грях на дипломацията: те показаха пълното си отчаяние в опит да постигнат бърза сделка“, каза Нед Прайс, бивш говорител на Държавния департамент при президента Джо Байдън.

Още: Зеленски пред "Рамщайн": Трябват ни още 10 системи Patriot (ВИДЕО)

Уиткоф има много защитници в администрацията, които твърдят, че е бил несправедливо злепоставен от външнополитически служители, които имат ястребови възгледи в Републиканската партия, която все повече се отказва от чуждестранна намеса. Уиткоф и Тръмп все още поддържат силни лични отношения, според много хора, запознати с връзката им.

„Специалният пратеник Уиткоф внесе богат опит в преговорите в частния сектор и спешност на дипломатическата сцена и вече виждаме резултати само след няколко седмици“, каза съветникът по националната сигурност Майк Уолц пред Hill в изявление.

Съюзниците са загрижени от бързането за мир

За съюзниците на САЩ аргументите и липсата на напредък към мирно споразумение допринасят за усещането, че САЩ нямат ясен план за прекратяване на войната в Украйна. Двама европейски служители, които са имали скорошни контакти с администрацията, казаха, че е имало натиск за преговарящия екип бързо да получи резултати, което ги тревожи, че САЩ може не само да приемат ходове, които биха могли да подкопаят Украйна, но и цялостната архитектура на сигурността на Европа.

Още: 1-2-3-4 часа: Песков коментира срещата на Путин с Уиткоф (ВИДЕО)

Длъжностните лица, които говориха при условие за анонимност, казаха, че не са излезли уверени от дискусиите си и не смятат, че има ясни крайни цели от американска страна. Въпреки честите разговори между Уиткоф и Келог, администрацията не е установила координиран политически процес за Украйна. Противно на стандартната практика, Съветът за национална сигурност е домакин само на една среща на ръководителите – среща, която включва всички или повечето от висшите съветници на президента по националната сигурност. Това води до по-голямо объркване в администрацията и сред съюзниците в Европа относно посоката на мирните преговори.

Двама висши западни дипломати, които поддържат връзка с администрацията, казаха, че смятат, че на Вашингтон му липсва „ясен план“ как да продължи напред и какво да прави, ако Русия продължи да бави. „Понякога чуваме противоречиви неща от различни части на администрацията“, каза един от дипломатите, пожелал анонимност. „Това също допринася за усещането, че тук няма истински план“, добави той.

Още: Пратеникът на Белия дом Уиткоф пристигна в Русия. Кремъл уклончив ще има ли среща

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес