През март тази година американският президент Доналд Тръмп се похвали, че Военновъздушните сили на САЩ напредвали в проекта за първи изтребител в света от шесто поколение. Той направи и гръмко изявление - че бъдещият F-47 ще е нещо невиждано като маневреност и скорост. Само че тази мечта сега е подкопана от... самия Тръмп. Причината са наложените от него агресивни мита срещу вноса от Китай, които възлизат на 145%, както потвърди вчера служител от Белия дом (не 125 на сто, както се смяташе по-рано).
Trump and the Head of the Pentagon Announce the Creation of the F-47 — "The World’s First Sixth-Generation Fighter Jet"
— NEXTA (@nexta_tv) March 21, 2025
“The F-47 will be the most advanced, most efficient, and most lethal aircraft ever built.
An experimental version of the jet has been secretly flying for… pic.twitter.com/kTVaaxo8xW
Още: Изтребители - Китай предизвиква, Тръмп отвръща: Състезание шесто поколение (ВИДЕО)
Как митата спират развитието на проекта за F-47?
Ограниченията за износ на 7 редкоземни елемента за САЩ, които Китай наложи в отговор на първоначалното вдигане на тарифите на Тръмп, са в основата на проблема. Те включват ресурси, които са от решаващо значение за авиониката. Пекин отговори на хода на републиканеца за налагане на 54% мита, като ограничи прехвърлянето на минерали. Източници от индустрията заявиха пред Reuters, че ходът на Пекин е обезпокоителен за някои американски авиопроизводители, тъй като те се снабдяват единствено от Китай.
Китай произвежда около 90% от световните количества редкоземни метали - група от 17 елемента, използвани в отбранителната промишленост, производството на електрически превозни средства, енергетиката и електрониката. Сега е ясно, че Пекин е готов да използва господстващото си положение в добива и преработката на ключови ресурси като лост в търговската война.
Още: Китай срещу Тръмп: Пекин удари където боли най-много, президентът на САЩ вдигна мизата
По данни на Института за история на науката - изтребителят F-35 на Lockheed Martin използва около 417 кг редкоземни елементи в своите системи за електронна борба, радари и електрически двигатели, които движат кормилата на самолета.
Тази стъпка на Китай дойде само две седмици след като Тръмп обяви, че Boeing си е осигурил договор за разработване на F-47. Самолетът е проектиран да наследи F-22 Raptor и да формира гръбнака на флота от следващо поколение на американските военновъздушни сили.
Кои са най-важните минерали?
Контролът върху износа на елементите не е пряка забрана, но Китай може да ограничи броя на издаваните лицензи за износ. Китайското министерство на търговията заяви, че в новия списък са включени седем категории средни и тежки редкоземни елементи, включително самарий, гадолиний, тербий, диспрозий, лутеций, скандий и изделия, свързани с итрий.
Снимка: Getty Images
Китайският държавен вестник Global Times също обяви контрол върху износа на изделия, свързани с волфрам, телур, бисмут, молибден и индий.
Още: ЕС и Китай започнаха преговори за премахване на митата върху електрическите автомобили
Итрият е от съществено значение за високотемпературните покрития на реактивните двигатели, високочестотните радарни системи и прецизните лазери, според изданието Cleantechnica.com. Той също така позволява на термичните покрития върху турбинните лопатки да не позволяват на самолетните двигатели да се разтопят по време на полет.
Според консултантската компания SFA Oxford обаче самолетите „стелт“ като F-47 зависят от редкоземни елементи като неодим, празеодим, диспрозий и тербий за високопроизводителни магнити, задвижващи механизми и радарни системи.Те се нуждаят и от метали като титан, волфрам и ниобий за структурна здравина, устойчивост на топлина и „стелт“ покрития, пише Newsweek.
Още: Китай намалява прожекциите на американски филми и вдига митата за САЩ на 125%