Потвърден кредитен рейтинг BBB с положителна перспектива за България - това е оценката на една от трите най-известни международни кредитни рейтингови агенции в лицето на Fitch. Като основен плюс за оценката от агенцията сочат силната външна и фискална позиция на страната в сравнение с държавите със същия рейтинг, надеждната политическа рамка от членството в ЕС и продължаващия дълги години без сътресения валутен борд на България.
В дългосрочен план обаче Fitch посочва, че растежът на българската икономика се спира от ниската производителност на труда и от негативната демографска картина. С други думи, не работим достатъчно, за да има повече количество и качество и от това да печелим повече пари, а няма и достатъчно деца, за да се промени това в бъдеще. Освен това, политическата нестабилност в предходните години и възприятията за голяма корупция пречат. По-положително ще стоят нещата, ако приемем еврото, според агенцията - тя чака оценка по конвергентния ни доклад в началото на юни, 2025 година и ако е положителна, България да влезе в еврозоната през юни, 2026 година. Отчакванията на Fitch са членството ни в еврозоната да бъде прието. Ако обаче не успеем, перспективите ще са по-лоши.
Още: БНБ показа как ще изглежда българската страна на евромонетите от догодина (СНИМКИ)
Икономически показатели
Fitch Ratings ревизира нагоре прогнозата си за растеж на БВП за 2025 г. на 3.1% от 2.5% през октомври 2024 г., като отново основен двигател е потреблението - агенцията вижда силно увеличение на заплати (номинално) и смята, че това ще помага на харченето т.е. потреблението. През 2026 година се очаква българският БВП да се увеличи с 2,8%. Рейтинговата агенция отбелязва и, че парите от ЕС ще помагат за инвестициите в България, макар че е предпазлива колко точно от средствата, които можем да усвоим, ще дойдат - заради българската способност да измислим и реализираме проекти с евросредства. Редовно България има проблеми с усвояването на европари.
Още: Хубави новини за кредитния ни рейтинг от Fitch, но не и за приемането на еврото
Fitch Ratings очаква инфлацията да бъде средно 3.9% през 2025 г. спрямо 2.6% през 2024 година. Агенцията обаче не очаква инфлацията да попречи на влизането на България в еврозоната. Прогнозата за 2026 година е за намаляване на инфлацията до 3%.
Още: Да се работи над 40 часа седмично е вредно и безсмислено
Още прогнози: Дефицитът на сектор "Държавно управление" ще се увеличи до 2.8% от БВП през 2024 г. от 2% през 2023 г., отразявайки по-високите разходи за заплати и социални плащания. Бюджетият дефицит ще е 2.7% през 2025 г. (за оценка BBB трябва да е най-много 3,3%), отразявайки по-нататъшно увеличение на заплатите в публичния сектор, доставките на военно оборудване (0.5% от БВП) и предвидените мерки за увеличаване на приходите. Агенцията очаква дефицитът да намалее до 2.4% през 2026 г. - фактори ще са по-високите разходи за отбрана и по-ниските очаквани средства от ЕС.
Още: Защо заплатите у нас растат в пъти по-бързо от производителността на труда?
Публичният ни дълг е много нисък спрямо страните-членки на ЕС и най-ниският в категорията "BBB". Според Fitch, през 2024 година е 24,1% от БВП, а до 2029 година ще стане 33,9% от БВП, защото мислим да наливаме пари в държавни предприятия, увеличаваме и военните разходи. Лихвите по държавните ни облигации ще скочат до 1,8% през 2026 година спрямо 1,2% през 2024 година.
Източник: Fitch Ratings