В съотношението депозити към финансови активи, американските граждани печелят спрямо европейските с до 8 трилиона евро. Това е заключение в анализ на Европейската централна банка (ЕЦБ) и именно това заключение е използвано като основа за идеи и предложения от страна на ЕК, които повдигнаха въпроса – ЕС иска да ни открадне спестяванията ли? Темата стана популярна след гостуване на евродепутата от "Възраждане" Рада Лайкова при Мартин Карбовски: "Абсурдни лъжи": Радан Кънев опроверга твърдения на "Възраждане", че ЕС ще взима спестяванията на хората
Същност
Заключението на ЕЦБ почива на максимата, че парите могат да се увеличават ефективно т.е. да се множат, само ако има развитие с тях (инвестиции), а не ако стоят относително статично. С други думи – ако има вложения, които да носят повече печалба, отколкото да се чака от депозитна лихва. Затова и ЕК представя идеите си за Европейски съюз за спестяванията и инвестициите.
Важно уточнение – според ЕК изграждането на този съюз трябва да бъде обща работа на националните държави и на Брюксел. Ролята на държавите-членки е ключова, защото със съответните закони на национално ниво европейските граждани могат да бъдат подпомогнати да инвестират по-лесно в целия ЕС, не да срещат пречки заради противоречащи си норми.
ЕК не крие, че идеята за Европейски съюз на спестяванията и инвестициите е важна заради плана за превъоръжаване (отбрана) на Европа, който ще изисква 800 млрд. евро. Но основата за предложението е докладът на Марио Драги за необходимостта ЕС да инвестира ударно, за да догони технологично и икономически САЩ и Китай, както и за да не се превърне Европа във втора ръка континент. Затова Брюксел иска и предлага създаване на рамки от мерки, които да направят изгодно за европейските граджани да инвестират спестяванията си на капиталовите пазари и в привлекателни проекти: Доклад: ЕС се нуждае от 750 - 800 млн. евро годишно, за да е конкурентен на САЩ и Китай
Къде тук са спестяванията на европейските граждани? И сега тези спестявания са основен двигател на инвестиции – депозитите са основата на това, което банките дават като кредити за бизнеса, който развива дейност с тях. По-висока печалба към спестяванията (депозитите) на хората обаче може да има директно на фондовите пазари – затова ЕК предлага да има мерки за увеличаване на финансовата грамотност на хората. Според изследване на Евробарометър от юли, 2023 година, само 18% от гражданите на ЕС имат високо ниво на финансова грамотност – по-ниско е то при по-младите, най-възрастните, и като цяло при жените.
На национално ниво е необходимо държавите-членки да привлекат хората към инвестиции, като им обяснят възможностите, покажат какво може да бъде направено за вложения с по-висока печалба и какви са рисковете – ясно и лесно разбираемо. В това число е особено важно според ЕК гражданите на ЕС да са наясно какви ще са ползите, ако подкрепят с парите си стратегически проекти и инициативи. И Брюксел подчертава – достъпът до депозитите на всички граждани за самите тях трябва да е по-гъвкав и лесен, когато искат да инвестират, включително чрез специализирани лесни за използване електронни приложения.
От ЕК обещават, че до третото тримесечие на 2025 година ще предложат европейски план за спестовни и инвестиционни сметки, базирани на продукти от съществуващите най-добри практики. Тези мерки ще бъдат придружени от препоръка държавите-членки да помислят, разработят и наложат по-благоприятни данъци за инвестиращите. Отделно, Брюксел настоява за уеднаквяване на данъчни закони в ЕС, за да не се трупат допълните данъци за трансгранични инвестиции. Също до третото тримесечие на 2025 година ЕК ще разработи и стратегия за финансова грамотност. А до четвъртото тримесечие на 2025 година ЕК ще предложи мерки за стимулация на инвестиции в капиталови инструменти от институционални инвеститори.
Още: ЕС ни взема парите от спестявания: От ГЕРБ реагираха със среща с евродепутат по темата
Брюксел настоява и страните-членки да предприемат мерки за развиване на собствени сектори за допълнително пенсионно осигуряване. Максимата – повече печалба и увеличение на пенсиите за работещите чрез подходящи инвестиции на капиталовите пазари. Сегашните пенсионни системи в ЕС осигуряват нерядко твърде малки пенсии, а капиталовите пазари за инвестиции за увеличение на пенсиите са твърде фрагментирани.
Източник: Европейска комисия