Как е правилно да варим месото? Това всяка домакиня трябва да го знае!

27 април 2022, 14:58 часа

Варенето на месото не е процес, обвързан с кой знае какви кулинарни познания, но въпреки това си има своите тънкости и специфики, с които домакините трябва да се съобразите, ако искате накрая ястието да е вкусно и здравословно.

Още: Какви особености има в приготвянето на агнешка шкембе чорба

Още: Тази селска агнешка чорба ще ви върне много години назад

Нужно е да се спазват някои правила по време на варене, без значение от това какво е месото, което сте решили да сготвите.

Как е правилно да се вари месото?

Знаете, че когато варите месо, по повърхността на съда се отделя сива пяна. Тя представлява пресечените белтъчини на месото. Свикнали сме да обираме и изхвърляме пяната, за да може бульонът да е бистър.

Трик, с който месото ще е със загар отвън и сочно отвътре

Още: Агнешко с картофи - ето как да се топи в устата

Още: Какво да добавим към агнешкото с ориз, за да стане ненадминато

Някои професионални готвачи обаче са на мнение, че това не е желателно да се прави, защото по този начин изхвърляме и много от ценните вещества, съдържащи се в месото.

Те твърдят, че по-правилно е пяната да се потупа с лъжица, така че да се утаи на дъното на съда, а не да се обира и изхвърля.

Има обаче и други тънкости и специфики, свързани с варенето на месо. То трябва да се готви на големи парчета и винаги да е покрито с вода.

Как правилно се ШПИКОВА месо

Още: Колко време се варят тортелини, за да омекнат достатъчно

Още: Перфектните мъфини: Рецепта за делник и празник

В случай, че сте решили да готвите месо, което по-бавно се вари, като телешко или говеждо, добра идея е да го начукате предварително с дървен чук и да добавите 1-2 с.л. оцет към водата. Така термичната обработка няма да отнема кой знае колко време.

Има и друг вариант – може да го полеете с малко оцет, да го оставите да си почине за 2-3 часа и едва след това да го сварите.

Ако сте почитатели на бързото приготвяне на храна, изберете тенджера под налягане. В такъв съд нещата ще се случат значително по-бързо, месото ще е крехко и загубата на ценни вещества ще е сведена до минимум.

Рецептата на баба ми за консервирано месо за готвене

При готвенето в тенджера под налягане не бива да забравяте, че се слага толкова вода, колкото желаете да има в готовото ястие. Когато измиете месото, поставете го в тенджерата и долейте вода. Препоръчително е диаметърът на тенджерата да съвпада с този на котлона.

Спазвайте тези съвети и месото, което сте приготвили, ще е по-вкусно и здравословно от всякога!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Мария Стратиева
Мария Стратиева Отговорен редактор
Новините днес