Какво да приготвя с патладжани? Докато в турската кухня рецептите с патладжани са стотици и са много разнообразни, в българската кухня най-честно приготвяните рецепти с патладжани, които също са с турски произход, са рецептата за имамбаялдъ и рецептата за кьопоолу. Имамбаялдъ е е постно ястие с патладжани, което се приготвя навсякъде на Балканите, но имам турски произход. Затова колко вкусно ястие е имамбаялдъ говори и директният превод на името му, имамбаялдъ в превод от турски означава “имамът припадна”, като легенда разказва как имамът припада от удоволствие след като опитва ястието. Да приготвиш имамбаялдъ е лесно, като според класичекската рецепта за имамбаялдъ в патладжаните се правят разрези, в които са пълни плънката, а в побългарения улеснен вариант на рецептата патладжаните се разрязват на две по дължина и се правят лодки, които се пълнят. Предложената от Супичка рецепта за имамбаялдъ е класическа, като показва и двата варианта за сервиране на ястието.
Още: Може ли питката за Бъдни вечер да е с мая
Още: Перфектната добавка за всяка празнична трапеза: Лесна и бърза рецепта, която ще впечатли гостите ви
Необходими продукти за имамбаялдъ:
1. 6 патладжана
Още: Тайната на съвършения вкус: Кремообразен сос с чесън и лимон, който ще преобрази всяко ястие
Още: Как да подправим свински гърди за печене?
2. 2 моркова
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Перфектната салата с червено цвекло: Неустоим вкус за всяка празнична трапеза
3. 500 грама домати
4. 3 глави лук
5. 4 скилидки чесън
Още: Как най-лесно става почистването на свински черва
Още: Как се приготвят турските сарми с булгур
6. 1 чаена лъжица черен пипер
7. 2 дафинови листа
8. 1 връзка магданоз
9. ½ чаена чаша олио
Необходимо време за приготвяне:
60 минути
Рецептата за имамбаялдъ в три стъпки:
1. Първата стъпка от рецептата за имамбаялдъ е подготовката на патладжаните. Независимо как ще приготвяте патладжани, трябва да имате предвид, че те се нуждаят от предварителна подготовка, за да бъдат по-вкусни и по-лесносмилаеми. Подбирате средно големи патладжани, които измивате добре и на които отрязвате зелените части.
Тук трябва да решите дали ще пълните целите патладжани, или ще правите лодки от патладжани. Ако решите да са лодки, то срежете патладжаните на две по дължина, издълбайте сърцевината с лъжица и поръсете лодките със сол. Ако решите да пълните цели патладжани, то обелете патладжаните на 3 места по една ивица по дължината на самия патладжан, като обелените ивици да са с ширина около 1 см. В обелената част направете разрез с остър нож, след което осолете патладжана.
Изчакайте патладжаните да пуснат горчивия си сок за около 30 минути и ги измийте, след което ги подсушете.
Докато чакате патладжаните да се осолят и пуснат горчивия сок, подгответе останалите зеленчуци - морковите измийте и нарежете на ситно, на ситно нарежете и почистените лук и чесън. Доматите обелете и настръжете на ренде, като оставите един от доматите и го нарежете на колелца.
2. В дълбок тиган или тенджера изсипете олиото и запържете подсушените патладжани от всички страни за около 3-4 минути, докато са полуготови, след което ги извадете.
В същата мазнина изсипете лука и чесъна и запържете за 1-2 минути, след което добавете настърганите домати, черния пипер и дафиновия лист и ½ чаена лъжица сол. Към тази смес добавяте и вътрешността на патладжаните, в случай че правите патладжанени лодки. Задушавате сместа, докато се сгъсти и водата изври.
3. С готовата смес пълните патладжаните и ги нареждате в тава и върху всеки патладжан нареждате резенчета домат. Печете имамбаялдъ в предварително загрята на 180 градуса фурна за около 20 минути, или докато патладжаните придобият апетитна коричка.
Имамбаялдъ класически се поднася студено, като всяка порция е поръсена обилно със ситно нарязан магданоз.
Рецептата за имамбаялдъ е изпълнена!
Още вкусни идеи на supichka.com.